Stockholms Auktionsverk dag 2 Carl Larsson såldes för 3.675.000

by Artnet Scandinavia on 06/06/2013

Post image for Stockholms Auktionsverk dag 2 Carl Larsson  såldes för 3.675.000
Carl Larssons dag – två nya miljonnoteringar för hela Sveriges favoritkonstnär!
Två målningar av Sveriges mest älskade konstnär, Carl Larsson, såldes för 3.675.000 respektive 6.100.000 kr på dag 2 av Klassiska då svenskt och utländskt måleri gick under klubban. Totalt uppnåddes sju miljonnoteringar denna omväxlande och intressanta dag. Klart står att marknaden för konst är mycket stark just nu.De båda akvarellerna av Carl Larsson I mammas säng och Klappbrygga vid Sundbornsån innehöll allt man kan önska av Carl Larssons måleri, nämligen utsökta och charmiga barnskildringar, den ena i en söt interiör, den andra i ett soligt sommarlandskap. I mammas säng såldes för 3.675.000 kr (nr 1728, utrop 2.5-3 miljoner kr) och Klappbrygga vid Sundbornsån för 6.100.000 kr (nr 1867, utrop 5-6 miljoner kr).Anders Zorn stod för dagens tredje miljonnotering då en av hans raffinerade naketkompositioner i skärgårdsmiljö gick under klubban. Två vänner/Väninnor såldes för 1.470.000 kr (nr 1875, utrop 1.5-1.8 miljoner).Övriga miljonnoteringar och en hel del överraskningar stod den utländska avdelningen för! Auktionens absolut största överraskning var en marinmålning av den österrikiske-australiske konstnären Eugene von Guerard. Australisk konst hör inte till vanligheterna och ännu mindre från 1800-talet! Den dramatiska målningen Förlisning utanför Australiens kust, signerad Melbourne 1864, ropades upp från utropet 175.000 kr till 1.225.000 kr, inklusive provisioner (nr 2044). Auktionsnumret därpå, nr 2045, av holländske B.C. Koekkoekk, även kallad ”prinsen av landskapsmåleri” köptes för 1.300.000 kr några minuter senare (utrop 1-1.5 miljoner kr).

Att ett konstverk av franske impressionisten Edgar Degas dyker upp på den svenska auktionsmarknaden hör inte till vanligheterna. Idag såldes en pastell på papper utförd omkring 1881-85 föreställande två ryttare för 1.500.000 kr (nr 2068, utrop 1.2-1.5 miljoner kr).

Sist denna långa dag gick den ryska avdelningen. Här hade förhandsintresset varit speciellt stort för ikonen från 1500-talet föreställande Kristi dop och slutpriset blev därefter med dagens sista miljonnotering på 1.300.000 kr (nr 2093, utrop 200-300.000 kr).

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1715 Ivar Arosenius Lillan på ängen 370.000 kr (utrop 125-150.000 kr)
Nr 1731 Axel Fridell Einar Forseth 340.000 kr (utrop 80-100.000 kr) Rekord för konstnären!
Nr 1757 Bruno Liljefors Ejdrar vid vattenbryn 772.000 kr (utrop 600-800.000 kr)
Nr 1768 Anders Zorn Kvällsstämning 320.000 kr (utrop 50-60.000 kr)
Nr 1890 Pehr Hilleström Parklandskap, 1 par 515.000 kr (utrop 400-500.000 kr)
Nr 1958 H.H.R. de la Porte Stilleben med brioche 540.000 kr (utrop 150-200.000 kr)
Nr 2047 F.X. Petter Blomsterstilleben, 1 par 650.000 kr (utrop 200-250.000 kr)

FAKTA Dag 2
Totalt utrop: 38 miljoner kr
Totalt sålt: 37.3 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)