Stockholms Auktionsverk Fashion & lifestyle auktion 11 sept kl 16.00

by Artnet Scandinavia on 08/28/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk Fashion & lifestyle auktion 11 sept kl 16.00

HERMÈS, Paris, handväska ”Kelly 32”, färg ”Rouge H” oxblodsfärgad, hårt kalvskinn ”Veau Box”, sömmar utåt ”rigid”, spänne och lås i blank gulmetall, nyckelhållare med nycklar, axelband, handgjord, stämpelmärkt HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE, artisanstämplad 14.V, inramat L, 23 x 32 x 18 cm, axelband 88 cm, tillhörande dustbags i original; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida

Utrop
SEK 50 000-60 000

ABBA-Fridas exklusiva garderob på Fashion & Lifestyle
Stockholms Auktionsverk har glädjen och äran att på höstens auktion Fashion & Lifestyle sälja en stor samling högklassiga kläder och accessoarer ur Fridas, före detta medlem av ABBA, garderob. Fridas Collection omfattar circa 70 nummer och består av klänningar, dräkter, skor och väskor från bland andra Chanel, Gucci, Hermès och Donna Karan.Som en av världens mest välkända och populära popgrupper behöver varken ABBA eller Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida någon närmare presentation. Intresset för gruppen och dess medlemmar är oförminskat trots att gruppen upplöstes 1983 och vi förväntar oss mycket uppmärksamhet för denna specialavdelning. Utbudet är spännande och intressant och håller en mycket hög kvalitet.
Fashion & Lifestyle har alltsedan starten hösten 2009 varit en stor succé. Här finns kläder och accessoarer från hela 1900-talet fram till idag.Vi märker mer och mer för varje säsong att den moderna kvinnan lägger stor vikt vid att uttrycka sin personlighet med en egen klädstil och vad är bättre då än att finna den på Stockholms Auktionsverks auktion Fashion och Lifestyle? säger ansvarig expert Beata af Donner.Utöver Fridas Collection finns här det sedvanliga utbudet vackra kreationer, väskor, koffertar och bijouterier från välkända franska modehus som Balmain, Dior, Chanel, Pucci, Gucci, Hermès, Louis Vuitton, YSL med flera.Fashion & Lifestyle med Fridas Collection på Stockholms Auktionsverk
Visning 7-10 september
Auktion 11 september kl 16