Stadsauktion Dryckesauktion i maj I samarbete med Systembolaget

by Artnet Scandinavia on 05/12/2014

Post image for Stadsauktion Dryckesauktion i maj I samarbete med Systembolaget

Dryckesauktion i maj

I samarbete med Systembolaget

Sammanlagt är det 670 utrop till ett uppskattat värde av drygt 3,5 mkr. Det är en bredd på de inlämnade objekten på nästan 200 år mellan den äldsta och yngsta årgången, från 1811 till 2009. Se alla objekt och lägg bud redan nu!

Måndag 12 maj: Champagne och vita viner
Tisdag 13 maj: Röda viner från Bordeaux
Onsdag 14 maj: Röda viner från Bourgogne samt övriga Europa, USA och Australien samt starkviner och destillat

»Till Onlineauktion/Drycker

Champagne och vita viner
Den första auktionsdagen 12 maj börjar med årgång 1961 Dom Pérignon och avslutar med vin från Bourgogne 2008. Mellan dessa finns bland annat Krug Clos du Mesnil från 1988, 1992 och 1995 och Dom Pérignon Oenothéque 1976. Bland övriga utrop i denna inledning finns även söta viner från Sauternes som Ch d’Yquem, Ch Climens, Ch Suduiraut och Ch Rieussec från 1967, 1971, 1975 och 1983. Från Bourgogne kommer Coche-Dury, Clos de la Barre och Raveneau.

Bordeaux
Dag två, den 13 maj, inleder med en del utrop av olika årgångar. Flera serier med Ch Mouton Rothschild, uppdelade i decennier från 1940-talet fram till och med sista serien av årgångarna 2000 till 2009.

Auktionen fortsätter med Ch Latour av årgång 1934. Ett varmt och mycket torrt år om man läser årgångsjournalerna. Vinrankorna utmanades av sommartorkan och septemberregnet kom som en välsignelse för vinodlarna, som till slut kunde bärga en frisk och stor skörd av god kvalitet. En årgång som av flera benämns som den bästa under 1930-talet. Från samma tillverkare även årgång 1947, 1959 och 1961 samt tolv flaskor från 1999 i originallåda och även lådor av Ch Lafite Rothschild och Ch Léoville Las Cases av årgång 2000.

Bourgogne och övriga ursprung
Auktionens sista dag 14 maj, inleder med ett 40-tal utrop av röda italienska viner som Barolo från 1961 och fortsätter med bland annat Sassicaia 1985. En årgång som kännetecknades av utomordentliga väderförhållanden för vinodling i Toscana och som av välkända experter fått mycket gott betyg.

Bland viner från Bourgogne finns exempelvis DRC’s Romanée Conti från 1978. En årgång som till en början hade en svår start då både vår och sommar var kall och blöt. Från runt mitten av augusti var det en välkommen lång period av konstant solsken och torra förhållanden. Skördearbetet kom igång först i mitten på oktober och avkastningen var rätt liten, men skörden var frisk och gav koncentrerade viner av hög kvalitet.
Där Bourgonge slutar tar Kalifornien vid senare samma eftermiddag, med bland annat Ridge, Maiden, Colgin, Sine Qua Non, Quilceda innan stafettpinnen förs vidare till Grange från Australien.

Starkviner och destillat
Bland destillaten på sista auktionsdagen finns rom, armagnac och 200-årig konjak från 1811. Denna årgång är omnämnd som en av de främsta årgångarna i stort sett i hela Europas vinodlarområden. Årgångsskrifterna berättar att det var extraordinära väderförhållanden med en varm solig sommar som följdes av en lång och torr höst. I historieböckerna kan man läsa att det visades även ett spektakulärt himlaspel detta år, då Flaugergues komet syntes med blotta ögat och sågs tydligt under skördetiden september oktober 1811. Kometen förknippades med att skörden var välsignad från ovan och kom att kallas en ”kometårgång”.

Bland närapå 70 whiskyutrop finns maltwhisky från såväl öppna som stängda och rivna destillerier. Glenfiddich 1961, Ladyburn 1973, St Magdalene 1975, Glenugie 1967, Brora 1970 och Springbank från 1950-talet.

Välkommen till maj månads dryckesauktion!

För ytterligare information, kontakta gärna:
Sören Nylund, värderingsansvarig Systembolaget: 08-503 303 97, soren.nylund@systembolaget.se