Skånes Auktionsverk Vi fortsätter i samlarens tecken,Auktion 24 jan18.00

by Artnet Scandinavia on 01/19/2023

Post image for Skånes Auktionsverk Vi fortsätter i samlarens tecken,Auktion 24 jan18.00

Vi fortsätter i samlarens tecken!

På nästa onlineauktion finns inte bara en utan tre olika samlingar som behöver hitta nya hem. Det rör sig om mängder av cigarettändare från 1800-talets slut och framåt, en samling militariaföremål samt parfymflakonger och skönhetsattiraljer. Det blir en salig blandning, precis så som det ska vara på en auktion!

Vidare har Skånes Auktionsverk fått förtroendet att sälja konst, möbler och unika föremål ur familjen Bocks kvarlåtenskap. Under slutet av 1800-talet tog familjen Bock över Klippans pappersbruk och moderniserade tillverkningen. Från hemmet finns bl.a. målningar av Bertha Wegmann, danska porslinfigurer av Gerhard Henning och vackra silverföremål.

Förutom ovan nämnda finns det smycken med ädla stenar, flertalet guldmynt, antika möbler, Lisa Larson-figuriner och massa annat spännande!

Välkommen på visning måndag 23 januari kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 24 januari kl. 18.

Glöm inte att följa oss på Facebook (Skånes_Auktionsverk)
och Instagram (skanes_auktionsverk)!