Skånes Auktionsverk Sälj via södra Sveriges största Auktionshus !

by Artnet Scandinavia on 08/02/2015

Post image for Skånes Auktionsverk    Sälj via södra Sveriges största Auktionshus !

Tisgens fina onlineauktion bjöd på höga priser, där ”Slaget i Öresund 1658”, oljemålning av Ludvig Richarde (1862–1929) nådde hela 100 000:–. Penselvaser, Kina, Qing-dynasti, 18/1900-tal, 42 000:–. Dalahäst, 1800-talets slut/1900-talets början, 30 000:–. Penselvaser, Kina, Qing-dynasti, 18/1900-tal, 26 000:–. Solitärring, 18K vitguld besatt med en prinsesslipad diamant, 1,12 ct, 30 000:–. Sittande Guanyin i skuret och skulpterat trä, 20 000:–.
Övriga slutpriser:

Kontakta Skånes Auktionsverk – det personliga auktionshuset med kunskap, förtroende
och tradition – för kostnadsfri försäljningsvärdering. Vi hjälper dig att bedöma
farmors bortglömda antika matta på vinden (innan den flyger bort av sig själv).
Stolarna i källaren som stuvats undan efter 200 års användning (vem skulle inte
halta då). Eller tavlan som ingen tycker om och som hamnat i garderoben tillsammans
med kinakrukan (lättnad komma ut ur garderoben).
Vi hjälper till med rådgivning, värdering och försäljning av allt från enstaka
föremål till hela hem. Vi skräddarsyr en lösning som passar dina behov. Vi hämtar
kostnadsfritt.
Sälj via södra Sveriges största auktionshus!
Ring: 0418-599 90, eller mejla: info@skanesauktionsverk.se
Telefon- och besökstid:
Måndag långöppet 9.00–12.00, 13.00–19.00
Tisdag–torsdag 9.00–12.00, 13.00–17.00
Fredag 9.00–12.00, 13.00–16.00
Hemsida:
Höga prisnoteringar på onlineauktionen 28 juli: ”Slaget i Öresund 1658”, oljemålning
av Ludvig Richarde (1862–1929) nådde hela 100 000:–. Penselvaser, Kina, Qing-
dynasti, 18/1900-tal, 42 000:–. Dalahäst, 1800-talets slut/1900-talets början, 30
000:–. Penselvaser, Kina, Qing-dynasti, 18/1900-tal, 26 000:–. Solitärring, 18K
vitguld besatt med en prinsesslipad diamant, 1,12 ct, 30 000:–. Sittande Guanyin i
skuret och skulpterat trä, 20 000:–.
Övriga_slutpriser: