Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 21 mars kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 03/18/2023

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 21 mars kl. 18.00

Den som ska ställa till med fest och är i behov av mängder med porslin kan sluta leta!

Vi erbjuder mattallrikar, kaffeserviser och uppläggningsfat av allehanda möjliga modeller från Rosenthal. Det är bara att välja och vraka.

På konstavdelningen finns det praktfulla målningar från 1800-talet, bland annat en italiensk målning föreställande ”Madonna della Sedia” efter Rafael. För den modernare konstkännaren går det bra att bjuda på en etsning av Lucio Fontana.

Det finns även äldre böcker, som ett verk från 1500-talet av Emanuel Acosta. Eller varför inte fördjupa sig i en kokbok av Gustafwa Björklund från 1847?

Förutom ovan nämnda finns det silverföremål och mynt, glaskonst, guldsmycken, orientaliskt porslin och mycket annat spännande!

Välkommen på visning måndag 20 mars kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 21 mars kl. 18.

Glöm inte att följa oss på Facebook (Skånes_Auktionsverk)
och Instagram (skanes_auktionsverk)!