Skånes Auktionsverk Höstkvalitén 21 nov

by Artnet Scandinavia on 11/17/2010

Post image for Skånes Auktionsverk Höstkvalitén 21 nov

Skulptur av Carl Eldh.

Söndag 21/11    KATALOG

Vi på Skånes Auktionsverk är stolta över de många, vackra och intressanta objekt som vi fått förtroendet
att föra vidare. Höstens kvalitetsauktion bjuder på en mängd intressanta föremål som söker nya hem.

Visningstider

sön. 14/11 12 – 16
fre. 19/11 09 – 18
ons. 17/11 09 – 17
lör. 20/11 10 – 16
tor. 18/11 09 – 17
sön. 21/11 10 – 1

SEKER AHMET ALI PASCHA (1841-1907), Turkiet.Oljemålning. Figurer på stig i höstskrudad lövskog. Signerad och daterad 1906. Duk 89 x 130 cm. Obetydliga retuscher.
Historik: Seker Ahmet Ali Pascha studerade först måleri i Turkiet och och skickades sedan till Paris av Sultanen. Där arbetade han under sju år, först hos Gustave Boulanger och senare under Jean-Leon Gerome vid konstakademin. Efter ett år i Rom återvände han till Turkiet, där han resten av livet undervisade i konst och var verksam i sin studio i Mercan.

Seker Ahmet Ali Pascha / Şeker Ahmet Ali Paşa
(1841-1907), Turkey. Oil painting. Autumn landscape with figures. Signed and dated 1906. Canvas 89 x 130 cm. Minor retouches.
Seker Ahmet Ali Pascha first studied art in Turkey and was then send to Paris by the Sultan. He worked there for seven yers, first in the studio of Gustave Boulanger and afterwards under Jean-Leon Gerome at the Academy of Fine Arts. After a year in Rome, he returned to Turkey, where he spent the rest of his life teaching art and working in his studio
in Mercan.

Carl Eldh ”Ingalill”

För inlämning och kostnadsfri värdering av föremål, eller avhämtning av inköpta föremål.
Mån 9.00-12.00, 13.00-18.00 (Måndagar efter auktion öppet till 19.00)
Tis-tors 9.00-12.00, 13.00-17.00
Fre 9.00-12.00, 13.00-16.00

Telefon 0418 – 599 90             0418 – 599 90