Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser !

by Artnet Scandinavia on 11/17/2013

Post image for Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser !
Akvareller, åtta stycken, Kina, klubbade för 660 000 SEK.

Skånes Auktionsverk bjöd på en fullspäckad höstkvalité med ovanligt höga priser, där mycket låg ovanför och runt hundratusenkronorsstrecket. En av de riktiga höjdpunkterna var åtta kinesiska akvareller från 1600-talet som slutligen klubbades för hela 660 000 SEK. En annan höjdare var GAN (Gösta Adrian-Nilsson) målningen ”Hockeyspelare” från 1930-talet, som klubbades för 300 000 SEK. Hela nio rop ur Axel Einar Hjorts sportstugeserie auktionerades också ut, där “Utö” konsol-/biblioteksbord utmärkte sig med ett klubbslag på 170 000 SEK. Sammanlagt klubbades på Skånes Auktionsverks Höstkvalité objekt för 7 miljoner SEK vilket gör dagens auktion till den mest framgångsrika i företagets historia!

Läs mera om andra höjdpunkter här: