Skånes Auktionsverk Säsongens sista onlineauktion startar tisdag 6 juli kl. 18.00 Välkomna !

by Artnet Scandinavia on 07/01/2021

Post image for Skånes Auktionsverk Säsongens sista onlineauktion   startar tisdag 6 juli kl. 18.00 Välkomna !

African Summer
Säsongens sista onlineauktion inleds med en gedigen samling afrikanskt konsthantverk med proveniens Holger Strömblad. Samlingen innefattar masker, skulpturer, vapen och metallarbeten från olika stamfolk från 1900-talets början och framåt.

På smyckeavdelningen tipsar vi om flertalet guldarmband och ringar. Det finns även vackra ametistsmycken i form av örhängen och armband.

Den bilintresserade får inte missa en Volvo Amazon från 1970, ett perfekt sommarprojekt under regniga dagar!

Vidare finns det flertalet silverpjäser, en samling flintyxor och stenåldersföremål, oljemålningar av Boris Ninemae, retro-möbler och mycket annat!

Välkommen på visning måndag 5 juli kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 6 juli kl. 18.

Skånes Auktionsverk håller helt stängt v. 29-30. Vi önskar all våra kunder en underbar sommar!