Skånes Auktionsverk Vårkvalitén & Important Sale 11 maj med start kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 04/07/2013

Post image for Skånes Auktionsverk Vårkvalitén & Important Sale 11 maj med start kl 12.00

185. DEMETRE (DIMITRI) CHIPARUS 1886-1947. Rumänien

Skulptur av patinerad, förgylld och bemålad brons med detaljer av elfenben, sockeln av brunmelerad alabaster. ”A slight accident.” Signerad Chiparus. Skulpturens höjd 29, total höjd 40 cm. Bottenplattan lagad.
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2225 SEK
Utrop

50000-75000 SEK
(6250-9380 €)

Startpris

100 SEK

På valborgsmässoafton tisdag 30 april stänger vi kl 12.00. Onsdag 1:a maj har vi stängt.
Tuesday 30th of April we will close at 12noon. We are closed on Wednesday 1st of May. Vårkvalitén 11 maj hos Skånes Auktionsverk

LÖRDAG 11 MAJ 2013 KL 12.00
SATURDAY, 11th MAY 2013 at 12noon
VISNING:

Lördag 4 maj 13–16, söndag 5 maj 13–16,
onsdag 8 maj 13–18,
torsdag 9 maj 13–18, fredag 10 maj 13–18,
lördag 11 maj 10–12

VIEWING:
Saturday 4th May 1pm–4pm
Sunday 5th May 1pm–4pm
Wednesday 8th May 1 pm–6pm
Thursday 9th May 1 pm–6pm
Friday 10th May 1 pm–6pm
Saturday 11th May 10am–12noon

Välkommen ! / Welcome!
Till katalog   Catalogue

Öppettider och information

Telefon 0418—599 90.

Tuesday 30th of April we will close at 12noon. We are closed on Wednesday 1st of May.

För inlämning och kostnadsfri värdering:
Måndag 9.00—12.00, 13.00—18.00
Tisdag—Torsdag 9.00—12.00, 13.00—17.00
Fredag 9.00—12.00, 13.00—16.00

Avhämtning av inköpta föremål:
Auktionsdagen har vi öppet för utlämning tills auktionen är avslutad.

Övriga öppettider för avhämtning:

Auktioner:
Kvalitetsauktioner två gånger per år
Månadsauktioner ungefär var tredje vecka

Visningstider inför auktion: Måndag 13—19, tisdag 13—17.

Hitta till oss:
För karta och vägbeskrivning på Eniro.se klicka här.

Bankgiro: 5746-7623
Iban: SE20 5000 0000 0562 3100 7286
BIC: ESSESESS

Tel  +46 (0) 418 599 90 info@skanesauktionsverk.se Org.nr 556550-6622 IBAN SE20 5000 0000 0562 3100 7286
Fax +46 (0) 418 299 90 www.skanesauktionsverk.se Bankgiro 5746-7623 BIC ESSESESS