Bukowskis Stockholm fantastic Fine Art auctions and exhibitions in 3-4 June!

by Artnet Scandinavia on 06/01/2020

Post image for Bukowskis Stockholm fantastic Fine Art auctions and exhibitions in 3-4 June!

652
1213777

BUDDHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal, märkt Da Qing Qianlong Nian jingzao

Welcome to take part in Bukowskis fantastic Fine Art auctions and exhibitions in June!

When is the viewing and the sale?
Important Spring Sale
Viewing: May 28 – June 2 at Berzelii Park 1, Stockholm
Opening hours: Mon – Fri 11 AM – 6 PM, Sat–Sun 11 AM – 5 PM
Auction: June 3 – 4 at Arsenalsgatan 2, Stockholm

3June
From 12 PM
Furniture and Decorative Arts 1 – 111
Silver, Objects of Vertu 112 – 164
Carpets and Textiles 165 – 225
Glass 226 – 242
Ceramics 243 – 249
From 3.30 PM
Important Prints 250 – 329
Art 330 – 548A

4June
From 11 AM
Asian Sale 549 – 812
From 3 PM
Jewellery 813 – 979 A

Bjud på Important Spring Sale

Slagauktion 3–4 juni i Stockholm

Sista visningsdagen idag 2 juni. Passa på att besöka oss och hitta dina favoriter i en auktion som förenar det bästa av de bästa. Berzelii Park 1, öppet kl 11.00 – 18.00.

Slagauktion 3 – 4 juni.

För konditionsrapporter och mer information om verken, vänligen kontakta våra specialister:
Andreas Rydén, tel. 0728 58 71 39
Pedro Westerdahl, tel. 0761 36 66 33
Lisa Gartz, tel. 0709 17 99 93
Cecilia Berggren, tel. 0739 96 74 02

För information om möbler och konsthantverk, vänligen kontakta:
Björn Extergren, tel. 0706 40 28 61
Carl Barkman, tel. 0708 92 19 71
För mattor, Anette Granlund tel. 0708 92 19 92
För silver, Anna Wehtje, tel. 0703 18 24 31
För asiatisk keramik och konsthantverk, Cecilia Nordström, tel. 0739 40 08 02
För smycken, Cecilia Andrén, tel. 0790 78 03 20

Slagauktion imorgon, onsdagen den 3 juni:
Start kl 12:
 möbler och konsthantverk, silver och preciosa, mattor, glas, keramik
Start kl 15.30: konst, Important Prints

Slagauktion torsdagen 4 juni:
Start kl 11:
 asiatisk keramik och konsthantverk
Start kl 15: smycken

För övriga frågor kontakta kundservice: 08-614 08 00 eller info@bukowskis.com

Välkommen till Bukowskis Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Hitta hit >

Till slagauktionskatalogen