Bukowskis Selected Finnish Sculptures 25 Mars 3 April Helsinki 2022

by Artnet Scandinavia on 04/02/2022

Post image for Bukowskis  Selected Finnish Sculptures 25 Mars 3 April Helsinki 2022

Bild

Leo Laukkanen, Sittande dam.

Sign. 1970. Brons. Höjd 16 cm, längd 21,5 cm.

Åldersrelaterat slitage

Skulpturkonsten omfattar tredimensionell konst som ständigt förändras i takt med ljus, skugga och vinkel. Välkommen att utforska ett urval skulpturer av finländska konstnärer i temaauktionen Selected Finnish Sculptures. Här finner du allt från porträtt till abstrakta motiv samt djur och natur. Som auktionens absoluta höjdpunkt presenterar vi det storskaliga verket “Poetens bord” av Pekka Jylhä.