Uppsala Auktionskammare Fredagens makalösa Asian Sale ett miljonregn !

by Artnet Scandinavia on 10 december, 2014

Post image for Uppsala Auktionskammare Fredagens makalösa Asian Sale  ett miljonregn !

Asian Sale – ett miljonregn

Fredagens makalösa Asian Sale bekräftar återigen att Uppsala Auktionskammare är det ledande auktionshuset i Norden för försäljning av kinesiskt porslin och asiatiskt konsthantverk.

Med närmare 100 tillresta kunder i auktionssalen, rekordmånga telefonbud och haglande onlinebud från världens alla hörn bjöd fredagens auktion på ett miljonregn. Merparten av auktionens 381 objekt såldes för långt över utrop och från ett samlat utrop på 8 miljoner kronor kunde man vid auktionens slut summera att auktionen sålt för sammanlagt
44,6 miljoner kronor (inkl. provision).

Uppsala Auktionskammare har under de senaste åren haft många mycket framgångsrika försäljningar av kinesiskt porslin och asiatiskt konsthantverk, vid föregående säsongs Asian Sale i juni 2014 såldes objekt för 41 miljoner kronor (inkl. provision). Vid fredagens asiatiska auktion överträffades vår tidigare succéauktion och detta bekräftar återigen att Uppsala Auktionskammare är det marknadsledande och mest framgångsrika auktionshuset i Norden gällande försäljning av kinesiskt porslin och asiatisk konsthantverk.

Auktionens miljonobjekt:

Nr. 1034 – Vas Porslin. Jiaqings märke och tid. Såld för 3.185.000 kr

Nr. 890 – Vas Porslin. Qianlongs märke och tid. Såld för 2.815.000 kr

Nr. 938 – Skål Porslin. 1600-tal. Anhua-dekor av drakar. Såld för 2.815.000 kr

Nr. 958 – Figur Brons. Zheng-tong, daterad 1447. Såld för 2.815.000 kr

Nr. 976 – Figur Kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal. Såld för 2.205.000 kr

Nr. 910 – Skålfat Porslin. Hongzhis märke och tid. Sålt för 2.145.000 kr

Nr. 1078 – Qi Baishi (1864‑1957). Tusch på papper. Såld för 1.960.000 kr

Nr. 1056 – Plaketter, fem stycken Porslin, Kina. Sålda för 1.775.000 kr

Samtliga priser ovan inkluderar köparprovision.

Se hela katalogen med slutpriser här ››