Stockholms Auktionsverk Tandläkarräkning blev 8.275.000 kr!

by Artnet Scandinavia on 12/05/2011

Post image for Stockholms Auktionsverk Tandläkarräkning blev 8.275.000 kr!

Klassiska Dag 2

Tandläkarräkning blev 8.275.000 kr!

Spänningen var stor när auktionens toppnummer, av den ryske mästaren Aivazovsky skulle gå under klubban på andra dagen av Klassiska auktionen. Målningen hade på 1950-talet betalat en tandläkarräkning och har sedan dess befunnit sig i en liten by i Norge. Idag såldes den för 8.275.000 kr. Ett par timmar tidigare såldes Carl Larssons ”mesta” julakvarell Brita med julljus för 5.975.000 kr.

Det var en framgångsrik dag för konsten med många höga och intressanta prisnoteringar. Nationalmuseum förvärvade med hjälp av medel från Hedda och N.D. Qvists minnesfond en av Johan Krouthéns förnämsta kompositioner, Trädgårdsinteriör, ett motiv fjärran från de blommande fruktträd och pickande höns han vanligen förknippas med, för 890.000 kr – ett rekord för konstnären (nr 1904, utrop 400-500.000 kr).

Stefan Johanssons stilla och kontemplativa Afton efter regn från 1934 fick slutpriset 405.000 kr (nr 1932, utrop 200-250.000 kr) och Ivan Aguélis fantastiska porträtt av en ung egyptier dubblade sitt utrop med slutpriset 796.000 kr (nr 1933, utrop 350-400.000 kr).

En samlare köpte, som redan nämnts, Carls Larssons akvarell Brita med julljus från 1900 för 5.975.000 kr (nr1940, utrop 4-5 miljoner kr). Den bedårande lilla flickan med den röda klänningen är ett av de mest kända svenska julmotiven. David Klöcker Ehrenstrahls pampiga porträtt av drottning Kristina iklädd romersk dräkt gick upp till 490.000 kr (nr 1941, utrop 250-300.000 kr).

På avdelningen utländsk konst kan särskilt nämnas ett mycket viktigt verk av holländske Jan Cossier, Ung kavaljer – spådd av zigenerska och bestulen, utförd före1635 och som, på grund av sin fina proveniens från Österbybruk i Uppland där den hängt sedan 1700-talets slut, belagts med exportförbud av Nationalmuseum. Den köptes nu för 2.450.000 kr (nr 2127, utrop 600-800.000 kr).

Auktionens högsta utrop hade Sunset over the Great Lavra, en oljemålning utförd av en av tidernas främste marinmålare, ryska Ivan Konstantinovich Aivazovsky. Historien bakom är intressant, den återfanns i en liten by i Norge, där den befunnits sedan 1950-talet då man vet att den tjänade som betalning för en tandläkarräkning. Många internationella telefonlinjer var uppkopplade då målningen bars in i auktionssalen och efter en lång och intensiv budgivningen föll klubban på 7.000.000 kr vilket med provision blir 8.275.000 kr (nr 2213, utrop 4-6 miljoner kr).

En överraskning blev norske Peder A. Balkes Landskap med vattendrag som ropades upp från utroopet 60.000 till totalt 527.000 kr (nr 2182).

FAKTA Dag 2

Svensk konst

Totalt utrop: 18 miljoner kr

Totalt sålt:  16 miljoner kr  (inkl provision)

Totalt återrop: 26% (i värde)

Utländsk  konst

Totalt utrop: 7, 6 miljoner kr

Totalt sålt: 8,7 miljoner kr (inkl provision)

Totalt återrop: 23% (i värde)

Rysk konst och knsthantverk

Totalt utrop:7,9 miljoner kr

Totalt sålt: 10,6 miljoner kr (inkl provision)

Totalt återrop:  13% (i värde)

Auktionen fortsätter i morgon torsdag 8 december med avdelningarna Orientaliskt konsthantverk & keramik, Diverse, Silver och Smycken