Stor köpglädje på Stockholms Auktionsverks första auktionsdag 6 december

by Artnet Scandinavia on 1 december, 2011

Post image for Stor köpglädje på Stockholms Auktionsverks första auktionsdag 6 december

 STOCKHOLMS AUKTIONSVERK

Stockholms Auktionsverk Stockholm 2011-12-06
Klassiska Dag1 Franska staten köper unik 1600-talstapet på Stockholms Auktionsverk Antikviteter är utan tvekan i ropet! En krona helt i bergkristall från sent 1600-tal ropades upp till 465.000 kr och två stycken unika franska 1600-talstapeter såldes för 890.000 kr respektive 735.000 kr. Den senare köptes av franska staten.

Det rådde stor köpglädje på Stockholms Auktionsverks första auktionsdag av Klassiska. På möbelavdelningen såldes till exempel ett mycket vackert högklassigt gustavianskt konsolbord för 135.000 kr (nr 1528, utrop 80-100.000 kr). Ett magnifikt rokokoskåp fanerat med valnöt och oliv, ett mästerstycke av allra högsta kvalitet av Anders Johansson Sörling såldes för 185.000 kr (nr 1551, utrop 80-90.000 kr).

En mycket speciell och väldigt vacker ljuskrona i italiensk bergkristall från sent 1600-tal/tidigt 1700-tal ropades upp till 465.000 kr (nr 1628, utrop 100-125.000 kr).

Stockholms Auktionsverk hade denna höst fått det stora förtroendet att sälja två unika 1600-talstapeter från det anrika Atelier de la Chaise i Paris, en verkstad som endast var verksam under den korta perioden 1628-1668, vilket gör att tapeter därifrån är oerhört sällsynta. Dessa två var av en alldeles exceptionell kvalitet med de djupa och mustiga färgerna i behåll. Motivet var hämtat ur Ovidius Metamorfoser. Inte mindre intressanta blev tapeterna av den mycket gedigna proveniensen från slottet Hörningsholm, Sörmland. Den större tapeten köptes av en privat  svensk samlare för 890.000 kr (nr 1684, utrop 500-600.000 kr) och den mindre av franska staten genom Centre des Monuments Nationaux för 735.000 kr och gick därmed tillbaka till moderlandet efter närmare 400 år i Sverige (nr 1684, utrop 500-600.000 kr).

En bordspendyl i empire blev en liten raket på klockavdelningen. Uret i brännförgylld brons med motiv från Robinson Crusoe lockade många budgivare och det ropades upp från utropet 15.000 kr till 110.000 kr (nr 1765).

På avdelningen glas & europeisk keramik kan särskilt nämnas samlingen Flora Danica. De 35 auktionsposterna såldes för totalt 808.000 kr (nr 1844-1878).

FAKTA

Möbler och Konsthantverk

Totalt utrop: 9 miljoner kr

Totalt sålt: 11.6 miljoner kr (inkl provision)

Totalt återrop: 15% (i värde)

Auktionen fortsätter i morgon onsdag 7 december med avdelningarna Svenskt måleri & skulptur,  Utländskt måleri & skulptur, Rysk konst & konsthantverk samt på torsdag 8 december med avdelningarna Orientaliskt konsthantverk & keramik, Diverse, Silver och Smycken