Stockholms Auktionsverk Sensationell upptäckt av rysk målning på svensk herrgård

by Artnet Scandinavia on 09/17/2014

Post image for Stockholms Auktionsverk    Sensationell upptäckt av rysk målning på svensk herrgård

Sensationell upptäckt av rysk målning på svensk herrgård

Stockholms Auktionsverks experter Marc Maurie och londonbaserade Ivan Samarine har gjort en sensationell upptäckt av en tidigare okänd målning av den store ryske konstnären Konstantin Egorovich Makovsky (1839-1915). Målningen säljs på Klassiska den 3 december med utropet 6-8 miljoner kr.

En version av målningen har varit känd sedan tidigare, men nu har ytterligare en pusselbit i konsthistorien lagts till och man har kunnat konstatera att Makovsky målade detta monumentala verk i två versioner.

Den målning som nu går under klubban på Stockholms Auktionsverk den 3 december har hängt i salongen på en herrgård i Närke sedan 1930-talet, då den skänktes av Röda armén till gårdens dåvarande ägare, som även var ägare av en stor skofabrik i Örebro, i utbyte mot läderstövlar.

För mer information kontakta ansvarig expert Marc Maurie på tel 08-453 67 56, mail marc.maurie@auktionsverket.se eller informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84, mail anna.hamilton@auktionsverket.se.

» Läs mer

Konstantin Egorovich Makovsky Happy Arcadia, olja på duk, 220 x 364 cm.