Stockholms Auktionsverk Keramik i topp dag två på Nordic Fine Art

by Artnet Scandinavia on 14 mars, 2012

Post image for Stockholms Auktionsverk Keramik i topp dag två på Nordic Fine Art
Denna andra auktionsdag såldes avdelningen konsthantverk – en mycket fin avdelning med en härlig blandning föremål från 1700-talet fram till idag. Sällan har keramik av Picasso gått så högt på auktion som idag!Keramik av Hans Hedberg dominerade avdelningen, här fanns över 40 av hans fantastiska keramikskulpturer. Efterfrågan på dessa var mycket stor, bland annat såldes ett äpple med glasyr i gult och rött, 46 cm högt, för 306.000 kr (nr 288 utrop 250-300.000 kr) och att annat något mindre men i samma färgställning för 108.000 kr(nr 285, utrop 70-80.000 kr) samt även ett mer ovanligt åkerbär för 110.000 kr (nr 512, utrop 100-125.00 kr).
Även den internationella keramiken uppmärksammades stort. Många telefonlinjer var uppkopplade när det var dags för keramik av Picasso. Sällan har picassokeramik gått så högt på auktion! Här kan vi bland annat nämna kannan ”Laughing-eyed-face” som ropades upp till 257.000 kr (nr 362, utrop 60-70.000 kr).
Den helt okände möbeldesignern Bengt Rosenström har aldrig tidigare förekommit på auktion. Han var här representerad med två sideboards, tillverkade 2006 och 2010. Dessa ropades upp till 153.000 respektive 178.000 kr (nr 342 och 343, utrop 125-150.000 kr vardera).
Mer känd är Mats Theselius. Auktionen innehöll 11 möbler av hans hand, varav tre st ”Aluminiumfåtölj”, fyra st ”Eldorado” och en ”Älgskinnsfåtölj” (nr 328-338). Alla dessa såldes över utrop. Högst betalades för ”Auminiumfåtölj” katalognr 328 med 76.000 kr.
Auktionen innehöll även en hel del svenskt konstglas från tidigt 1900-tal och framåt. Två unika lampor tillverkade vid Orrefors glasbruk redan 1915 i orange överfång med etsad dekor av kastanjer ritade av Axel Enoch Boman uppmärksammades stort och ropades upp från utropen 175.000 kr till 318.000 resp 270.000 kr (nr 388 och 389). Den förstnämnda lampan köptes in till Nationalmusei samlingar med hjälp av medel från Barbro Oshers fond.
Övriga prisnoteringar
Nr 311 Josef Frank ”Nationalmuseiskåpet” 98.000 kr
Nr 369 Pablo Picasso, kanna, ”Bearded man’s wife” 110.000 kr
Nr 387 Wiwen Nilsson vas, sterlingsilver 184.000 kr
Nr 482 Byrå, gustavianskt stockholmsarbete av Niclas Korp 116.000 kr
(Alla priser inkl köparprovision, droit de suite tillkommer)För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se.
Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274
måndag-fredag kl 9-17