Stockholms Auktionsverk dagens auktion Utländska köpare visar stort intresse

by Artnet Scandinavia on 04/20/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk  dagens auktion Utländska köpare visar stort intresse
Stort intresse för modernt konsthantverk från utlandet
Jämn och stabil prisbild för modernt konsthantverk. Få återrop! Utländska köpare visar stort intresse för svenskt 1900-talskonsthantverk.

Dagens auktion, då modernt konsthantverk från hela 1900-talet gick under klubban, visade på en stabil marknad. Prisbilden var stadig och återropen få. Anmärkningsvärt är den allt större mängd utländska köpare som hittat till Sverige och som uppskattar det svenska 1900-talet. För ett par år sedan var svensk keramik signerad Berndt Friberg, Stig Lindberg med flera mycket eftertraktad. Idag stod bland annat möbler högt på önskelistan.De åtta auktionsposterna med takarmaturer från Folkoperan ritade av Gunnar Morsinggick alla till en utländsk samlare för totalt 197.000 kr (nr 61-68, totalt utrop 80.000 kr).
Den märkvärdiga soffan ”Sandhamn” ritad av Axel Einar Hjorth för sportstugan 1929 gick till utlandet för 61.000 kr (nr 86, 30-40.000 kr). När Greta Magnusson Grossmans gräshoppeliknande golvlampor från 1950-talet dök upp utbröt en vild budgivning och slutpriserna landade på 46.500 resp 49.000 kr (nr 94-97, utrop 15-18.000 resp 18-20.000 kr). Alla fyra lamporna såldes till utlandet. Tapio Wirkkalasvackra aeroplansfanerade fat såldes även det till utlandet för 64.000 kr (nr 129, 30-35.000 kr).Silversmeden Wiwen Nilssons vackra och stilrena föremål är mycket uppskattade både i Sverige och internationellt. En bordslampfot ropades upp till 64.000 kr (nr 267, 40-50.000 kr). Sigurd Perssons klotformade tekanna från 1970 såldes för 122.000 kr (nr 283, 100-125.000 kr).Budgivarna var många då det färgsprakande italienska 1950-talsglaset kom upp. Nr 592, vasen ”Oriente Geltrude” av Dino Martens ropades upp från 40.000 kr till 140.000 kr och nr 598, ”Murrina” av Paolo Venini fick slutpriset 129.000 kr (40-50.000 kr).
Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 230 Märta Måås-Fjetterström, matta, flossa, formgiven 1923, 73.500 kr (35-40.000 kr)
Nr 256 Alice Lund, matta, rölakan, 1950-60-tal, 81.000 kr (8-10.000 kr)
Nr 327 Johan Rohde för Georg Jensen, 1 par kandelabrar, sterlingsilver, 73.500 kr (60-80.000 kr)
Nr 406 Ibe Dahlquist, armband, guld, 1960-70-tal, 44.000 kr (22-25.000 kr)
Nr 519 Alf Wallander, vas, Reijmyre 1908, 34.000 kr (18-20.000 kr)

Fakta dag 1

Totalt utrop 6.500.000 kr
Totalt sålt: 7.355.000 kr
(Alla priser inkl köparprovision, droit de suite tillkommer)För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller anna.hamilton@auktionsverket.se