Stockholms Auktionsverk Bokauktion karta klubbades för 2.350.000 kr

by Artnet Scandinavia on 17 december, 2010

Post image for Stockholms Auktionsverk Bokauktion karta klubbades för 2.350.000 kr

En stor väggkarta från andra hälften av 1600-talet, förmodligen holländsk, klubbades på dagens bokauktion för 2.350.000 kr. Kartan som visade delar av Indonesien, Sydostasien och Australien hade väckt stort internationellt intresse. Det är ytterst ovanligt att Australien (Nova Hollandia) finns med på kartor från denna tid.

För mer information kontakta intendent Katharina Fahlstedt på tel 08-453 67 49 eller email

katharina.fahlstedt@auktionsverket.se

Bokkvalitén
Första upplagan av Darwins första publicerade bok – den berömda expeditonen till Sydamerika med skeppen The Adventure and The Beagle: Narrative of the Surveying Voyages of His Majesty´s Ships Adventure and Beagle. London 1839, är ett av huvudnumren på denna auktion med ett utrop på 300.000 – 350.000 kr (nr 6433).  Efter Om arternas uppkomst räknas denna resedagbok som Darwins viktigaste och populäraste arbete. Det är under denna expedition som tankarna om arternas utveckling föds.
Bland de 540 utropen finner man också bl a Sveriges första sjöatlas, en daguerreotypi av Oscar I samt en stor samling stockholmskartor och vyer.

Grafikauktionen innehåller som vanligt verk av konsthistoriens giganter, från Rembrandt till Warhol. Flera rariteter av Picasso finns här, bl a den uttrycksfulla färglitografin Figure au Corsage rayé (nr 275, utrop 250-300 000 kr) och ett av de mest eftersökta och välbetalda bladen ur Vollardsviten: Quattre Femmes…, (nr 272, utrop 200-250 000 kr).

I den svenska avdelningen finner man flera blad av Fridell och Zorn, t ex ett fint exemplar av Zorns mästerverk ”Omnibus”, (nr 81, utrop 40-50 000 kr)

Visning 11-15 december
lör-sön kl 11-16, mån-ons kl 11-18
Auktion 17 december kl 12
Nybrogatan 32, Stockholm.

För mer information kontakta Fredrik Fellbom på tel 08-453 67 56          08-453 67 56

6375 – WALL MAP. ASIA. Nova archipelagi orientalis tabula. A. 1663. No place, no date (Probably Amsterdam, about 1670).
Mounted on wowen cloth, varnished, large damages with large losses, folds, cracks.
Dutch text on both sides of the map. Rolled.
Ändring
The size of the map is 1185 x 1510
Läs mer

Utrop: SEK 5 000-6 000 (EUR 540-650)
Slutpris: SEK 2 350 000

STOCKHOLMS AUKTIONSVERK