Stockholms Auktionsverk 178% över utrop – Orientaliskt konsthantverk

by Artnet Scandinavia on 06/13/2014

Post image for Stockholms Auktionsverk 178% över utrop – Orientaliskt  konsthantverk

178% över utrop – Orientaliskt porslin och konsthantverk!
Försäljningen av orientaliskt porslin och konsthantverk fullföljde och avslutade en mycket framgångsrik Klassisk auktion. Det orientaliska konsthantverket sålde för 5,2 miljoner kr över utrop vilket motsvarar 178%, fantastiska siffror i auktionsvärlden! Salen fylld av köpare långväga ifrån och fem kinesiska tolkar i telefon uppkopplade till Kina under hela dagen banade vägen för det fina auktionsresultatet. Att det finns ett stort intresse att köpa tillbaka kinesiskt porslin och konsthantverk finns det ingen tvekan om och att de kinesiska köparna hittat till Sverige är också uppenbart.

Anmärkningsvärda prisnoteringar:

Nr 4222 En blåvit porslinsplakett, 1900-tal
662.000 kr (utrop 3-4.000 kr)
Nr 4226 En grönglaserad vas, sen Qing Dynasti
270.000 kr (utrop 2-3.000 kr)
Nr 4253 En Doucai Processionsskål
502.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 4278 En tibetansk förgylld brons figur föreställande Chakrasamvara
575.000 kr (utrop 60-80.000 kr)
Nr 4287 En tibetansk/kinesisk förgylld bronsbuddafigur, troligen Dipankara
931.000 kr (utrop 80-100.000 kr)

FAKTA
Klassiska Totalt dag 4

Orientaliskt porslin & konsthantverk
Totalt utrop: 2.9 miljoner kr
Totalt sålt: 9.9 miljoner krFAKTA
Totalt dag 1-4
 Klassiska
Totalt utrop: 63.6 miljoner kr
Totalt sålt: 74.6 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)