Knut Knutson talar om designauktionernas tillkomst och utveckling 16 sept

by Artnet Scandinavia on 09/14/2015

Post image for Knut Knutson talar om designauktionernas tillkomst och utveckling 16 sept

Modern design – nu och då
Knut Knutson talar om designauktionernas tillkomst och utveckling.
Aldrig tidigare har intresset för moderna möbler och modernt konsthantverk varit så stort som nu. Våra köpstarka svenska och internationella kunder kämpar genom intensiv budgivning för att få köpa nordisk design. Auktionsmarknaden för det moderna segmentet är nu hetare än någonsin.

Så har det dock inte alltid varit. Det många inte känner till är att det var Uppsala Auktionskammares expert Knut Knutson som under 1980-talet gick i bräschen för 1900-talsdesignen och höll den första designauktionen i Sverige i maj år 1983. Kom och lyssna på ett spännande föredrag om hur designauktionerna i Sverige kom att utvecklas till vad de är idag.

Föredrag
Onsdag 16 september, kl. 18.00
Plats: Nybrogatan 20, Stockholm
Föranmälan krävs, begränsat antal platser. Anmälan till föredraget sker via e-post:
ahlin@uppsalaauktion.se eller tel. 018 – 18 35 10.

Inlämning & fri värdering
Onsdag 16 september, kl. 10.00 – 17.00
Knut Knutson med expertkollegor finns på plats hela dagen för fri värdering, rådgivning och inlämning av konst, design, konsthantverk och antikviteter till våra kommande kvalitetsauktioner.