Välkommen till april månads bok- och handskriftsauktion på Crafoord

by Artnet Scandinavia on 04/13/2018

Post image for Välkommen till april månads bok- och handskriftsauktion på Crafoord

Välkommen till april månads bok- och handskriftsauktion på Crafoord Auktioner! Vi presenterar nära 150 objekt varav en del är promotionfotografier (vintage) där ni träffar storheter som Greta Garbo, Marilyn Monroe och Sophia Loren.

På boksidan finns juridiska arbeten från 16- och 1700-talen, bl a Vitriarius (1691) och en handfull böcker skrivna av den välkände svenske rättsprofessorn Johannes Loccenius (1598-1677). Om du är intresserad av spännande diplomatiskt skvaller kan ni titta i Bulstrode Whitelockes Dagbok utgiven på svenska 1777 som handlar om hans tid vid ambassaden i Stockholm 1653-54. Ett annat intressant historiskt minne är Axel von Fersens skrifter i åtta delar utgivna av Klinckowström 1867-1872. En av mina egna favoritböcker är Lind af Hagebys Minnen från en treårig vistelse i engelsk örlogstjänst 1857-1859. Läsvärd än idag och med synnerligen fina handkolorerade litografier.

På den mer rent litterära sidan finns Sorgegondolen, signerad av Tomas Tranströmer, sent i livet.

Bland autograferna: Varför inte ett signerat foto av den skotske F1-väldsmästaren Jackie Stewart, den fine amerikanske folksångaren Pete Seger eller kanske ett signerat foto av John Travolta i egen hög person? Kanske Anita Ekberg i den berömda fontänen, Grace of Monaco, Rauschenberg eller Jasper Johns? Apropå konst vill jag också nämna den lilla tidskriften Salamander i tre häften som kom ut i regi av bl. a. C. O. Hultén och Image-gruppen i Malmö. Det var så modernismen introducerades i Sverige på allvar.

Trevlig utflykt!
Torgny Schunnesson

För information om denna auktion och inlämning till kommande bokauktioner, vänligen kontakta Torgny Schunnesson, telefon 070-5844817 eller mail@crafordauktioner.se

April Books and Manuscripts Sale

Clemenstorget 7, 222 21 Lund

www.crafoordauktioner.se    mail@crafoordauktioner.se

Crafoord Auctions kindly invites you to the April Books and Manuscripts Sale! Just about 150 items on display this month, amongst which some in the category Arts/Photography, presenting a number of vintage promotion-photographs of celebrities such as Greta Garbo, Marilyn Monroe and Sophia Loren.

Quite a few interesting older works in the field of law are presented, amongst them works of acclaimed Swedish scholars Vitriarius and Loccenius. Looking for diplomatical gossip from the 16-hundreds? Look no further! A sample of Bultstrode Whitelocks diary from his stay in Stockholm 1653/54, this copy printed in 1777, is on display (Swedish translation, but yet!). On the somewhat more modern side you will find a copy of ”The Grief Gondola” by Nobel Laureate Tomas Tranströmer.

Amongst the autographs this month you will find names such as former Scottish F1 Champion Jackie Stewart, the much esteemed American folk-singer Peete Seeger, or why not have a look at a photo of John Travolta, signed by his very own self? Or perhaps world famous diva Anita Ekberg portrayed in the famous Fontana di Trevi scene, or HRH Grace of Monaco? Last but not least; the important artist Robert Rauschenberg and Jasper Johns are also represented this month.

I suggest you have a look for yourself, to pin-point your very own favourite.

Bon voyage!
Torgny Schunnesson

For information about this and upcoming book auctions, please contact mr. Torgny Schunnesson, +46-70-5844817 or mail@crafordauktioner.se