Upptäck samlandets magi hos Uppsala Auktionskammare Auktion tisdag 27 september

by Artnet Scandinavia on 19 september, 2016

Post image for Upptäck samlandets magi hos Uppsala Auktionskammare Auktion tisdag 27 september

Upptäck samlandets magi hos

Uppsala Auktionskammare

Uppsala Auktionskammares andra Onlinekvalitetsauktion för säsongen är nu publicerad och som vanligt innehåller katalogen en spännande blandning av konst, antikviteter och modern design. I auktionskatalogen återfinns inte mindre en tre intressanta samlingar fyllda med högkvalitativa föremål. De nu aktuella samlingarna är ”Birgitta Crafoords samling av Swatchur”, ”Lars Lindens samling” samt en fortsättning av Sveriges kanske viktigaste samling av graverade skedar ”Åke Noréns samling”.

Birgitta Crafoords samling av Swatchur utgör något av ett unikum i Sverige. Samlingen av i huvudsak armbandsur karakteriseras av 1980/90-talets postmoderna formgivning. Hela den aktuella samlingen kommer att delas upp på flera auktioner med start nu i september. Se till att Du får en del av en modern samlarhistoria! Klicka här för att se Birgitta Crafoords samling av Swatchur »

Lars Linden växte upp i Växjö där han som 12-åring ropade in sitt första föremål på auktion. Intresset för antikviteter föddes tidigt och har följt med under hela Lars levnad. Hans samlande omfattar i stort sett allt, dock med en liten övervikt för glas och allmoge. Hans hem i Floda och sommarstuga i Dalarna fylldes snabbt med allehanda föremål. För Lars var känslan i föremålen och användbarheten det viktigaste. Detta har lett till en bred och kul samling spännande föremål vilka nu bjuds ut till auktion. Samlingen återfinns under en egen rubrik i auktionskatalogen och innehåller allt från designklassikern Ingeborg Lundins ”Äpplet” (katnr. 294 utrop: 8.000 – 10.000 kr) till en charmig barockljusstake i mässing (katnr. 313 utrop: 3.000 – 4.000 kr).

Visningen innehåller även del tre av försäljningen av Åke Noréns samling av graverade skedar. Samlingen vars första del såldes vid vårens Internationella Kvalitetsauktion är utan tvekan en av Sveriges viktigaste inom sitt område och mängden av kulturhistoriskt intressanta föremål fortsätter att imponera även under denna auktion. Åke Noréns samling kommer även den att fortsätt under kommande Onlinekvalitetsauktioner 2017.

Förutom auktionens samlingar finner vi självklart en mängd intressant konst och föremål. Bland avdelningen för klassisk konst finner vi bland mycket annat en stämningsfull bild av en av de stora svenska konstnärerna från Karl-Johan tiden Johan Gustav Sandberg. Auktionens målning föreställer Hygieia och Telesphoros vid bysten av deras far Askleipos (katnr. 509 utrop: 8.000 – 10.000 kr) och är utförd samma år som Karl XIV Johan anländer till Sverige som kronprins 1814.

Ur avdelningen för modern konst finner vi bland annat Pelle Swedlunds stämningsfulla bild över Visby (katnr. 789 utrop: 6.000 – 8.000 kr) samt ett synnerligen intressant ungdomsverk av Uppsala stolthet Bror Hjorth (katnr. 1303 utrop: 10.000 – 12.000 kr) Auktionens verk av konstnären är målade under den tid Hjorth spenderade med målarmästarn Pettersson i Uppsala och består av två stycken kopior efter Anders Zorn.

Auktionens möbelavdelning innehåller högklassiga föremål från Öst till Väst. Här finner vi bland annat en sekretär (katnr. 690 utrop: 12.000 – 15.000 kr) i rokoko utförd av en okänd Stockholmsmästare av mycket hög kvalitet. Vidare bör också paret stolar (katnr. 482 utrop: 8.000 – 10.000 kr) från Lindome nämnas. Stolarna är utförda av okänd Lindomemästare med signaturen IAS efter förlaga av Thomas Sheraton.

Auktionen äger rum tisdag 27 september 2016 i Uppsala med start kl. 10:00.

Varmt välkommen att utforska katalogen. Budgivningen har redan börjat!