Uppsala Auktionskammare IDAG 14 JUNI: Klassiska auktionen

by Artnet Scandinavia on 12 maj, 2018

Post image for Uppsala Auktionskammare  IDAG 14  JUNI: Klassiska auktionen

IDAG 13 JUNI: MODERNT & SAMTIDA

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION
SE KATALOGEN ONLINE!

TILL KATALOGEN

KATALOGTEXT

Carl Larsson (1853‑1919). ”Nerium” – Ingrid W. Monogramsignerad inom cirkel och daterad C.L. 1912. Akvarell med täckvitt på papper lagd på duk, 74 x 68,5 cm.

Modernt & Samtida – Klassiskt – Ryskt – Asiatiskt

Se alla kataloger här »

Vi presenterar mästerverket:

Nerium av Carl Larsson

Omkring förra sekelskiftet vaknade en ny vurm för det svenska familjelivet. Helt rätt i tiden för detta var Carl Larsson, som med sin konstnärsgärning kom att förmedla bilden av hur det moderna familjelivet kunde se ut hemma hos en stor familj på landsbygden i Dalarna…

Läs mer om konstverket här »

Att bjuda på auktionen

Vår filosofi är att det ska vara enkelt och roligt att bjuda på auktion. Vi erbjuder därför flera olika sätt att delta under våra auktioner:

– Budgivning i auktionssalen
– Skriftligt inropsuppdrag
– Förhandsbud via internet
– Budgivning via telefon
– UAK Livebid
(budgivning i realtid via internet)

Läs mer om budgivning »

Rådgivning inför budgivning

Kontakta oss för personlig rådgivning och hjälp inför budgivning. Vi finns alltid tillgängliga för dina frågor. Välkommen att kontakta oss direkt:

Sofie Bexhed
Försäljningschef
0705 – 22 61 62
sofie.bexhed@uppsalaauktion.seMagnus Bexhed
VD
0705 – 22 12 04
bexhed@uppsalaauktion.se
Knut Knutson
Chefsintendent
0708 – 12 12 27
mail@uppsalaauktion.seCronje van Walleghem
Vice VD
0705 – 12 12 29
walleghem@uppsalaauktion.se

Huvudkontor – Uppsala

Adress: Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala
Öppettider: Vardagar kl. 13.00-17.00
Tel: 018-12 12 22

Hitta hit

Se alla kataloger här »