Uppsala Auktionskammare Kvinnliga konstnärer visning i Stockholm 2-7 okt !

by Artnet Scandinavia on 2 oktober, 2019

Post image for Uppsala Auktionskammare Kvinnliga konstnärer visning i Stockholm 2-7 okt !

Kvinnliga konstnärer

Idag öppnar visningen i Stockholm!

Uppsala Auktionskammare har glädjen att presentera en samling med 100 konstverk av både svenska och internationella kvinnliga konstnärer. Samlingen, som är en del av vår Kvalitetsauktion den 8 oktober, kommer att visas i våra visningslokaler på Nybrogatan 20 i Stockholm från imorgon onsdag 2 oktober till och med måndag 7 oktober.

Auktionens samling bjuder på en stor variation av konstnärskap; det rör sig om verk från omkring 1800-talets mitt fram till det sena 1900-talet med både svenska och internationella konstnärer i varierande tekniker så som olja, akvarell, tusch, brons- och gipsskulpturer. En del namn hör till våra mest omtyckta och välkända medan verk av andra mer eller mindre kända kommer överraska och imponera. Motivmässigt rör det sig i huvudsak om porträtt och blomsterstilleben, vackra landskapsbilder och det kära i konstnärens närhet. Det är en privatsamling som tillkommit under de senaste 25 åren där fokus har legat på just verk av hög kvalité av konstnärer som till stor del tidigare hamnat i skymundan. Visningen öppnar imorgon i Stockholm, varmt välkommen!

Visning i Stockholm
När: 2-7 oktober, vardagar kl. 10-18, helg kl. 11-17
Var: Nybrogatan 20, Stockholm

Se hela samlingen »