Uppsala Auktionskammare The sale offers Modern and Contemporary art 12.00 noon

by Artnet Scandinavia on 10 juni, 2014

Post image for Uppsala Auktionskammare  The sale offers Modern and Contemporary art  12.00 noon

MODERN SALE: 12 June, 12 noon

The sale offers Modern and Contemporary art and also a large selection of prints by International artists. Furthermore the sale includes a large selection of Scandinavian and International works of art, design and furniture.
  • Kallskålsskål Henning Petri, Nyköping 1698. Silver, delvis förgylld. Rund med parställda bladhölstrade grepar. Tre ornerade kulfötter. Livet med graverade ägarinitialer O.H. samt M.E.. Total längd (inkl. grepar) 39,5, H 14, vikt c:a 1460 gram.
  • A Henning Petri silver parcel-gilt baroque bowl, dated 1698.
  • Proveniens:
    Inom den Lorichska släkten har kallskålsskålen använts som dopskål.

5457skaluppsala

Auktion: 10 – 13 juni
Visning: 31 maj – 8 juni

Auktionen bjuder på mästerverk av Isaac Grünewald, Carl Larsson, Anders Zorn, Carl Kylberg, Andy Warhol, Bruno Liljefors, Leander Engström, Olle Baertling, Georg Haupt med flera.

Vi är även stolta över att kunna presentera unika antikviteter från 1700-tals herrgården Bernhammars samlingar.

Kontaktinfo till samtliga kontor:

Växel: 018 – 12 12 22
Telefontid: Vardagar kl. 9:00 – 12:00 och kl. 13:00 – 17:00

Fax: 018 – 14 80 97
E-post: mail@uppsalaauktion.se

Postadress till samtliga kontor:

Uppsala Auktionskammare
Box 184
751 04 Uppsala

Organisationsnr:
 556524-9322
Plusgiro: 695502-5

Öppettider våra kontor

Klicka på respektive kontor för mer information

Uppsala

Stockholm

Göteborg

Lund

UPPSALA

Besöksadress: Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala
Tidigare Riksbankens hus, mindre än 5 minuters promenad från tågstationens södra uppgång.

Vardagar kl. 13.00 – 17.00
Onsdagar kl. 13.00 – 19.00
Ingen föranmälan krävs.

Telefontid
Vardagar kl. 9.00 – 12.00 och 13.00 – 17.00
Onsdagar kl. 9.00 – 12.00 och 13.00 – 19.00

Tel: 018 – 12 12 22

Tel: 018 – 12 12 22
Fax: 018 – 14 80 97
mail@uppsalaauktion.s