Uppsala Auktionskammare KLASSISKT 15 – 16 JUNI 2022 I STOCKHOLM !

by Artnet Scandinavia on 06/15/2022

Post image for Uppsala Auktionskammare KLASSISKT 15 – 16 JUNI 2022 I STOCKHOLM !

Bild Carl Larsson

KLASSISKT

15 – 16 JUNI 2022 I STOCKHOLM

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION

Högklassiga möbler och konsthantverk förenas med äldre måleri och klassisk konst i säsongens auktion. Ur betydande privatsamlingar återfinns spännande föremål som dateras från 1400-talet till 1900-talets början. En av auktionens höjdpunkter är en högklassiska silverterrin i rokoko av Simson Ryberg med proveniens ur en grevlig samling. Konstavdelningen presenterar flertalet betydande verk av John Bauer och Carl Larsson, såsom den förstnämndes ”Älvdansen”, ”Giganti” och ”Madonnan återfår guldskon”, och Larssons ”Bolla II”, ”Japansk nakenmodell” och ”Julafton” – ”Nu är det jul igen”. Auktionen bjuder också på fina konstverk av mästare så som Bruno Liljefors, Gustaf Fjaestad, Alexander Roslin, Helmer Osslund, Carl Wilhelmson och Carl Milles. Upptäck en spännande avdelning med Old masters där det nyupptäckta verket ”The Supper at Emmaus” av Louis de Boullogne utmärker sig särskilt.

Slagauktion:
15 – 16 juni 2022, kl. 13

Visning: 8 – 13 juni 2022
Nybrogatan 20 i Stockholm