Uppsala Auktionskammare Kvalitetsauktionen & Neuman Collection 6-9 December

by Artnet Scandinavia on 18 november, 2016

Post image for Uppsala Auktionskammare  Kvalitetsauktionen & Neuman Collection 6-9 December

Uppsala Auktionskammare presenterar stolt

KATALOGER

INTERNATIONELLA KVALITETSAUKTIONEN
& THE NEUMAN COLLECTION

Auktionskatalogerna är nu här och Uppsala Auktionskammare presenterar den i särklass främsta auktionen i företagets historia. Besök oss under vår förhandsvisning på Nybrogatan 20 i Stockholm för att njuta av högklassig konst, möbler, konsthantverk och design.

The Neuman Collection är en svensk privatsamling med verk av några av 1900-talets mest framstående konstnärer: Pablo Picasso, Marc Chagall, Fernand Léger and André Masson. Inte mindre än fyra originalverk av Pablo Picasso finns inkluderade i samlingen, där porträttet i olja av en liten flicka iklädd blå basker med titeln ”Fillette au béret” från 1964 utmärker sig särskilt. I samlingen ingår totalt elva betydelsefulla målningar och bland dessa återfinns mästerverk såsom Marc Chagalls imponerande gouache ”La Thora”, Fernand Légers ”Composition” från 1938 samt tre färgstarka kompositioner av André Masson.

Auktionens välfyllda kataloger bjuder på storslagna och intressanta föremål inom samtliga segment. I den Moderna katalogen återfinns Leander Engströms monumentala målning med motiv från konstnärens älskade Lappland, ”Lapp från Abisko vid fjällsjö” från 1910, liksom Christian Bergs sista och främsta skulptur ”Lekande torso II” i monumental storlek. Katalogen innehåller även moderna och samtida konstverk av svenska och internationella konstnärer såsom Ola Billgren, Andy Warhol, Karin Mamma Andersson, Einar Jolin, Karin Broos, Linn Fernström, Lena Cronqvist med flera. För den som söker efter modern design återfinns fantastiska föremål av exempelvis Vicke Lindstrand, Björn Trägårdh, Nils Fougstedt och Hans Hedberg.

Anders Zorns utsökta akvarell ”Flirtation” från 1885 ses på omslaget till Klassiska katalogen. Akvarellen utfördes med inspiration från konstnärens vistelse i Spanien och är en av auktionens självklara höjdpunkter. Den Klassiska katalogen bjuder även på ett stort utbud med högklassiga verk av både svenska och utländska konstnärer såsom Alexander Roslin, John Bauer, Helene Schjerfbeck, Alexander Koester, Carl Eldh och Bruno Liljefors. Vidare innehåller den Klassiska katalogen en ovanligt stor och välfylld avdelning med möbler och konsthantverk så som speglar, ljuskronor, föremål i porfyr och brännförgyllda bronser. Bland dessa kan särskilt nämnas ett återförenat par konsolbord med porfyrskivor och ett skrivbord i tidig rokoko av Christian Linning.

Som det ledande auktionshuset i Norden för försäljning av asiatiska föremål är Uppsala Auktionskammare stolta över att även denna säsong erbjuda en katalog med flera intressanta samlingar och föremål. I katalogen återfinns kinesiska och tibetanska bronser liksom intressanta porslinsföremål.

Internationella Kvalitetsauktionen, med The Neuman Collection, 6 - 9 december 2016
 Se alla kataloger här »