Uppsala Auktionskammare Internationella, Auktion fredag15 juni kl 11.00

by Artnet Scandinavia on 06/14/2012

Post image for Uppsala Auktionskammare Internationella, Auktion fredag15  juni kl 11.00
Ljusstakar, ett par Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1787/88 (ljusstakarna stämplade 1788, manschetterna 1787). Gustavianska, urnformade ljuspipor på kolonnformade, kannellerade skaft på välvd fot, löstagbara, stämplade ljusmanschetter med dekor av pärlstav. H 26. Total vikt c:a 875 g. Obetydligt slitage. Foten med äldre ägarmärkning.
/ 60.000 – 70.000:- /   / € 6.700 – 7.900 /

IMPORTANT SALE
12 – 15 June 2012

Eddagatan 10, Uppsala
SWEDEN
Auction:
12 – 15 JuneViewing:
2 – 10 June

INTERNATIONELL
KVALITETSAUKTION
Auktion:
12 – 15 juniVisning:
2 – 10 juni

Uppsala Auktionskammare
Eddagatan 10
753 16 Uppsala
Tel:             018-12 12 22
Fax: 018-14 80 97

E-post: mail@uppsalaauktion.se

Organisationsnr: 556524-9322
Bankgiro: 5031-8450
Plusgiro: 695502-5
Vägbeskrivning ››

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /storage/content/26/103226/artnet.se/public_html/wp-content/themes/thesis_186/lib/classes/comments.php on line 43