Uppsala Auktionskammare Internationella, Auktion fredag15 juni kl 11.00

by Artnet Scandinavia on 14 juni, 2012

Post image for Uppsala Auktionskammare Internationella, Auktion fredag15  juni kl 11.00
Ljusstakar, ett par Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1787/88 (ljusstakarna stämplade 1788, manschetterna 1787). Gustavianska, urnformade ljuspipor på kolonnformade, kannellerade skaft på välvd fot, löstagbara, stämplade ljusmanschetter med dekor av pärlstav. H 26. Total vikt c:a 875 g. Obetydligt slitage. Foten med äldre ägarmärkning.
/ 60.000 – 70.000:- /   / € 6.700 – 7.900 /

IMPORTANT SALE
12 – 15 June 2012

Eddagatan 10, Uppsala
SWEDEN
Auction:
12 – 15 JuneViewing:
2 – 10 June

INTERNATIONELL
KVALITETSAUKTION
Auktion:
12 – 15 juniVisning:
2 – 10 juni

Uppsala Auktionskammare
Eddagatan 10
753 16 Uppsala
Tel:             018-12 12 22
Fax: 018-14 80 97

E-post: mail@uppsalaauktion.se

Organisationsnr: 556524-9322
Bankgiro: 5031-8450
Plusgiro: 695502-5
Vägbeskrivning ››