Uppsala Auktionskammare internationell kvalitetsauktion 8-9 december Stockholm

by Artnet Scandinavia on 6 december, 2021

Post image for Uppsala Auktionskammare internationell kvalitetsauktion 8-9 december Stockholm

BILD Carl Larsson

KLASSISKT

8 – 9 DECEMBER I STOCKHOLM

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION

Auktionens välfyllda kataloger bjuder på fantastiska föremål, klassisk konst, möbler och konsthantverk ur flera spännande samlingar! Några självklara höjdpunkter är Carl Larssons ”Suzanne vid förstubron”, Helmer Osslunds magnifika ”Lapporten i grönska”, Julia Becks ”Solreflektioner och dimslöjor över näckrosdamm” samt ett större antal betydande verk av John Bauer. I avdelningen för möbler och konsthantverk syns den gustavianska mästaren Georg Haupts ovanliga bokhylla och det synnerligen högklassiga garnityret, i porfyr och brännförgylld brons, där samtliga objekt är signerade av Fredric Ludvig Rung. Ur konsthandlare Tore Gerschmans storslagna samling återfinns bland många spännande föremål bland annat en högklassig byrå i rokoko av mästaren Lorentz Nordin och Old Masters. Upptäck även en riktigt fin avdelning med föremål i silver samt en ovanligt stor avdelning med smycken, armbandsur och preciosa. Varmt välkomna att utforska katalogen och besöka oss på visningen!

Slagauktion: 8 – 9 december 2021
Visning: 30 november – 6 december 2021
Nybrogatan 20, Stockholm