Uppsala Auktionskammare första Onlinekvalitetsauktion, 19 januari 2016

by Artnet Scandinavia on 13 januari, 2016

Post image for Uppsala Auktionskammare första Onlinekvalitetsauktion, 19 januari 2016

Årets första Onlinekvalitetsauktion, 19 januari 2016
Uppsala Auktionskammare önskar alla sina kunder en god fortsättning!

Äntligen är det nu dags att starta auktionssäsongen 2016.

Den aktuella auktionen erbjuder ett stort utbud intressanta antikviteter, konst och designföremål.

Bland annat har vi nöjet att presentera två specialavdelningar: ”Tema Tegnér” och ”Einar Ödmans Samling”. I avdelningen Tema Tegnér erbjuds ett flertal objekt med proveniens från den framstående familjens medlemmar. Bland annat finns här ett flertal föremål med koppling till biskopen och skalden Esaias Tegnér (1782-1846) samt tonsättaren Alice Tegnér (1864-1943).

I Einar Ödmans samling finner vi ett flertal viktiga svenska konsthantverksföremål med tyngdpunkt på det sena 1800-talet. Ur samlingen ingår bland annat ett flertal föremål med proveniens Rörstrands-samlingen samt Gustaf Löfbergs samling. Flertalet föremål med ursprung från glasbruket i Limmared finns också representerade. När samlingen nu går på auktion erbjuds ett unikt tillfälle att förvärva viktiga föremål från modern svensk konsthantverksindustris gryning.

Ur auktionens övriga avdelningar utmärker sig bland annat ett pärlgrått matsalsbord från 1700-talet. Vidare finner vi en imponerande avdelning av modern grafik där bland annat en samling av Victor Vaserelys färglitografier utmärker sig ( Lot 463-471). Auktionen erbjuder även traditionellt en stor avdelning av asiatiskt konsthantverk fördelat på 156 auktionsposter med många köptillfällen för samlare och intresserade.

Slagauktionen äger rum den 19:e januari med start klockan 10:00.
Budgivningen har redan börjat!

Contact

Phone: +46 (0) 18 – 12 12 22
Fax: +46 (0) 18 – 14 80 97
mail@uppsalaauktion.se

Decorative Sale 19 January

Uppsala Auktionskammare wish all clients a Happy New Year!

The first Decorative sale of the year includes many interesting pieces of art, furniture and applied art by both Swedish and International artists. Within the section of International art, a great collection of Vasarely lithographs represents some of the highlights in the upcoming sale. The catalogue also contains a great number of important Asian items, such as ceramics, paintings, textiles and applied art.

Welcome to browse through the catalogue. The bidding has already started!

View Catalogue ››

To bid at the auction

When the online catalogue has been published:
– Online bidding: the auction starts immediately

When the saleroom auction begins:
– Bidding in person
– Telephone bidding
– UAK Livebid: Live bidding on our website
Read more ››

Become client ››

Viewing

Saturday 16 January, 11 am – 5 pm
Sunday 17 January, 11 am – 5 pm
Monday 18 January, 1 pm – 5 pm

Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala, Sweden

Quick Links

– Our auctions
– Become Client
– Online valuation

www.uppsalaauktion.se

Copyright © 2016 |uppsalaauktion.se|
unsubscribe from this list

Contact

Phone: +46 (0) 18 – 12 12 22
Fax: +46 (0) 18 – 14 80 97
mail@uppsalaauktion.se

Postal address
Uppsala Auktionskammare
Box 184
SE-751 04 Uppsala
Sweden