Uppsala Auktionskammare förhandsvisning i Stockholm på Nybrogatan 20

by Artnet Scandinavia on 15 november, 2014

Post image for Uppsala Auktionskammare  förhandsvisning i Stockholm  på Nybrogatan 20

UPPSALA AUKTIONSKAMMARE

FÖRHANDSVISNING I STOCKHOLM
Varmt välkommen till Stockholms modernaste auktionslokaler!

Nu pågår förhandsvisning i våra nya permanenta lokaler på Nybrogatan 20 i Stockholm med utvalda objekt ur vår kommande Internationella Kvalitetsauktion, 2 – 5 december 2014.

Visningen bjuder på mästerverk av Carl Larsson, Bruno Liljefors, Einar Jolin, Helene Schjerfbeck, Christo, Bo von Zweigbergk, Alexei Petrovich Bogoliubov, Gerhard Henning, Olle Baertling,
Georg Haupt med flera.

Vi är även stolta över att kunna presentera unika antikviteter från herrgården Skärfvas samlingar.

Varmt välkommen att besöka oss på Nybrogatan 20 i Stockholm.
Detta är en storslagen förhandsvisning som man inte får missa!

Visning pågår 14 – 23 novemberÖppettider:Vardag kl. 10:00 – 18:00
Helg kl. 11:00 – 18:00Nybrogatan 20, StockholmVarmt välkommen till Stockholms
modernaste auktionslokaler!

Onlinekatalogen publiceras idag,
fredag 14 november kl. 18.00.

En unik samling med totalt 99 stycken kinesiska gouacher från 1700-talet.
Proveniens: Fredric Henric af Champmans herrgård Skärfva, Blekinge.