Uppsala Auktionskammare andra Onlinekvalitetsauktion 3 oktober

by Artnet Scandinavia on 09/27/2017

Post image for Uppsala Auktionskammare  andra Onlinekvalitetsauktion   3 oktober

Bild
Lars Erik Falk född 1922 ”Modul skulptur i färg”. Signerad och daterad Falk -91 samt med dedikation Till Birgit Hedén. Lackerad metall på sockel av plexi, H 35,5 cm.

Onlinekvalitetsauktion 3 oktober
– visningen pågår hela helgen

Nu är dags för säsongens andra Onlinekvalitetsauktion i Uppsala och vi är stolta över att kunna presentera en synnerligen välfylld katalog för våra kunder.Auktionen innehåller allt från asiatiskt konsthantverk till samtida konst. Denna auktion utmärker sig bland annat en ovanligt välfylld silveravdelning samt flertalet högklassiga nummer med kinesiskt konsthantverk. Auktionen erbjuder även möjligheten att förvärva viktig facklitteratur då flertalet band ur Nils Holms samlingar bjuds ut till försäljning.

AUKTION 3 OKTOBER
Det är äntligen dags för säsongens andra Onlinekvalitetsauktion och Uppsala Auktionskammare är stolta över att kunna presentera en synnerligen välfylld katalog för våra kunder. Auktionen innehåller allt från orientaliskt konsthantverk till samtida konst.

Se Katalog

Kontaktinformation till samtliga kontor

Växel: 018 – 12 12 22
Telefontid: Vardagar kl. 9:00 – 17:00
Lunchstängt: 12:00 – 13:00
Postadress:
Uppsala Auktionskammare
Box 184, 751 04 Uppsala
E-post: mail@uppsalaauktion.se
Fax: 018 – 14 80 97