Stockhoms Auktionsverk Vi börjar kl 13:00 måndagen den 10:e december

by Artnet Scandinavia on 8 december, 2012

Post image for Stockhoms Auktionsverk Vi börjar kl 13:00 måndagen den 10:e december
www.stadsauktion.se
Nu är första snön fallen och lyser upp i vintermörkret, adventsstjärnorna glimmar och jag ser fram emot, att dryckesauktionen liksom Lucia i december förgyller tillvaron inför helgerna som stundar. Vi avslutar säsongen med ett makalöst fyrverkeri i tre dagar med 659 utsökta utrop av drycker som samlarobjekt! Det sammanlagda uppskattade värdet uppgår i december till över 3,4 mkr.Vi börjar kl 13:00 måndagen den 10:e december. Sprudlande champagne, vita viner – både torra och söta från alla de mest kända regionerna – tillsammans med starkvin och ett spännande utbud av olika destillat kommer upp på agendan. Bland många utrop en femtioårig Dom Pérignon Oenothèque 1962 och en magnumflaska Pérignon från 1980. Salon 1988 och 1990. Rariteter som Krug Clos de Mesnil från de erkänt goda åren 1979, 1985 och 1990 och alla från samma säkra källare! Även två buteljer Heidsieck Monopol 1907 från förlista Jönköping, som sänktes för snart 100 år sedan, kommer upp till ytan denna dag, liksom Henriot 1996 i magnumflaskor.
Bland de vita stilla vinerna finns många intressanta objekt, både som singelflaskor och som hela lådor. I periskopet syns Bienvenue-Batard Montrachet 1992 från Ramonet, Chassagne-Montrachet En Remilly 2004 från Colin-Déleger, Puligny-Montrachet Folatiéres 1993 från Jadot, Corton-Charlegmagne 2006 från Montille och Montrachet 2006 från Domaine Romanée-Conti som alla tävlar om uppmärksamheten bland glasservicer, etsningar och ljuskronor denna dag.Senare samma dag kommer en snart 150-årig konjak 1865 troligtvis att dra intressanta ögon till sig. En historia i sig att presentera denna åldring, som härstammar från tiden innan vinlusen phylloxera förstörde det mesta utav Europas vinodlingar. Vi avslutar denna första dag med ett digert utbud av singel malt whisky. Ardbeg Kildalton 1980, Ardbeg 1975 och 1977. Laphroaig i olika skepnader, bland annat i både 25- och 30-årig variant och Brora 1981. Port Ellen 1978, 1979, Macallan Gran Reserva och sällsynta Macallan Anniversry Malt tillsammans med Ardbeg 21 åriga Committee Bottling är ytterligare exempel på exklusiva samlarobjekt.

När vi pustat ut efter första dagen fortsätter vi tisdagen den 11 december kl 13:00 med röda viner från Bordeaux. Vi har många fina exklusiva och mycket sällsynta samlarobjekt att erbjuda, många i originallådor. Ch Latour och även Ch Haut Brion 1945, Ch Cheval Blanc 1949, Ch Latour och Ch La Mission Haut Brion 1961, Ch Pétrus 1982 och 1989, Ch Cos d’Estournel 1990 i hellåda om tolv flaskor. Ch Margaux 1988 likaså hel owc, Le Pin 1990 och 1994. Ch Mouton Rothschild både som 1982 och 1989 i vardera poster om 12 flaskor. Ch Pichon Longueville Comtesse de Lalande och Ch Lynch Bages från 2000 i hellådor och Les Forts de Latour från samma årgång och tillika i originallåda. Ch Talbot från både 1986 och 1996 i lådor och tre flaskor mycket eftersökt Ch Lafleur 1982! Detta är bara några omnämningar bland hundratals poster som kan tillräkna sig uppmärksamhet.

Den tredje auktionsdagen, onsdagen 12 december med start kl 13:00, ser vi också många hela lådor röda viner från Bourgogne. Romanée Conti från 1984, 2004 och 2006 finns med bland utropen som tillsammans med lådor av flera årgångar och producenter från Volnay, Pommard, Nuits-Saint-Georges med flera gör allt för att synas. Denna ser vi också två mycket sällsynta objekt från Sine Qua Non med. Det är två lådor, vardera med två magnumflaskor. Den ena bestående av Poker Face och Into The Dark och den andra av Atlantis 1A samt 2A. Båda mycket svåra att få tag i vilket gör det extra spännande att följa dessa lådor. Rousseau från Bourgogne, Marcoux från Sydfrankrike, Kapscandy från Napa Valley, Gaja från Piemonte, Vega Sicilia från Ribera del Duero – är ytterligare exempel på denna auktions intressanta utbud!

Många fler exempel finns att lyfta fram, så botanisera gärna bland alla objekt som finns presenterat på www.stadsauktion.se fram till auktionen.

Mycket välkommen till decemberauktionen!

Till Stadsauktion/Drycker
(Alla auktionsposter finns i katalogen fr o m 5 december)

Ett stort tack till Johan Magnusson, av Stockholms Handelskammare förordnad värderingsman för detta dryckesauktionsår av årgång 2012.

God Jul och ett Gott Nytt År!

Sören Nylund
Värderingsansvarig Dryckesauktioner
Systembolaget