Stockholms Auktionsverk välgörenhets auktion för Ebbas änglar !

by Artnet Scandinavia on 10/16/2019

Post image for Stockholms Auktionsverk välgörenhets auktion för  Ebbas änglar !

Lisa Johansson (född 1978): ”Till skillnad från ont och gott”, serigrafi/screentryck, signerad och numrerad Lisa Jonasson 108/150, 43,5×57 cm. Utrop: 4000 SEK
Auktion till förmån för Ebbas Änglar

auktionerar Stockholms Auktionsverk ut två konstverk utförda av Lisa Jonasson och Saga Berlin.

Insamlingsstiftelsen Ebbas Änglar – till minne av Ebba startades 2018 av Jeanette Åkerlund, mamma till Ebba Åkerlund som elva år gammal blev ett av offren i terrorattacken på Drottninggatan den 7 april 2017. Ebbas Änglar verkar till förmån för barn i Sverige som saknar ekonomiska förutsättningar att utveckla sin talang och sina ambitioner främst inom det idrottsliga eller kulturella området.

Allt arbete med stiftelsen sker ideellt och syftet är att tillsammans arbeta för att lyfta fram kärlek och medmänsklighet i vårt samhälle.

Ebbas Änglar
Auktion online 20 oktober
Visning 15-20 oktober på Frihamnen, Magasin 5

Foto: Carl Kleiner