Stockholms Auktionsverk Strålande tider för svenskt måleri!

by Artnet Scandinavia on 10/25/2011

Post image for Stockholms Auktionsverk  Strålande tider för svenskt måleri!

Moderna Dag 2

Strålande tider för svenskt måleri!

Den svenske expressionisten Leander Engströms målning klubbades på dagens auktion för 2.200.000 kr (2.700.000 kr med provision). Prisbilden var mycket stabil, efterfrågan stor, köparna många och återropen överraskande få!

 Leander Engström     Carl Kylberg

Bengt Helins samling

Bengt Helin var bokhandlaren i Bollnäs som med passion samlade konst. Delar av hans mycket personliga samling fick Stockholms Auktionsverk förtroendet att sälja på dagens auktion. Här fanns konstverk av bl a Bror Hjorth, Lennart Jirlow och Mårten Andersson – alla nära vänner till Bengt Helin. Intresset för denna färgsprakande samling var stort och priserna blev därefter. En oljemålning av Lennart Jirlow med ett typiskt fransk restaurantmotiv såldes för 380.000 kr (nr 544, utrop 125-150.000 kr). En härlig sommarskildring från Arild av Bror Hjorth från 1951 ropades upp till 796.000 kr (nr 545, utrop 500-600.000 kr) och Hjort Anders i ateljén av samme konstnär, avbildande den mycket kände spelmannen från Dalarna, såldes strax därefter för 1.164.000 kr (nr 552, utrop 1-1.2 miljoner kr).

Svenskt måleri & skulptur

Även i den ordinarie katalogen gick målningar av Lennart Jirlow, denne i Frankrike så uppskattade konstnär, mycket bra denna dag. Som exempel kan nämnas nummer 580, Hamnen – Nice, som uppnådde slutpriset 380.000 kr (nr 580, utrop 150-175.000 kr). En liten stund därefter uppnåddes ett mycket fin rekord för tjekoslovakiske/svenske konstnären Endre Nemes med 520.000 kr för målningen Trollkarl (nr 615, utrop 300-400.000 kr). Ytterligare ett fantastiskt och kanske litet oväntat prisrekord blev det för konstnären Gunnar Löbergs spännande målning Tupp och pingvin. Intresset var enormt från både svenskt och internationellt håll och utropspriset mer än tiodubblades efter en lång budgivning. Slutpriset blev 380.000 kr (nr 668, utrop 30-40.000 kr).

Dagens andra miljonnotering kom då Leander Engströms expressionistiska och kraftfulla Falken, regnbåden, vattenfallet  såldes för 2.700.000 kr (nr 690, utrop 1.5-2 miljoner kr).

Dagens tredje miljonnotering blev Carl Kylbergs stämningsfulla och impressionistiska Afton i en stilla vik som ropades in efter en lång och intensiv budgivning för 2.200.000 kr (nr 722, utrop 1.3-1.5 milj kr). Dagens fjärde och sista miljonnnotering blev slutligen Isaac Grünewalds sommarbild från Saltsjöbaden, nr 778, som såldes för 1.470.000 kr (utrop 1-1.2 milj kr). En intressant notering då Grünewalds måleri från 1940-talet sällan eller aldrig når upp till miljonnivåer!

Utländskt måleri & skulptur

Den utländska konsten uppvisade en mer instabil prisbild, kanske är den oroliga ekonomiska situationen i vår omvärld en bidragande orsak. Op-konstens främste fanbärare är ju ungerske Victor Vasarelys. Hans Koska Rev såldes idag något under utropet för 675.000 kr (nr 852, utrop 600-700.000 kr). Asger Jorns oljemålning Hemse med proveniens Galerie Burén såldes för 430.000 kr (nr 884, utrop 350-400.000 kr).

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:

nr 585 Olle Olsson Hagalund Modell i grön plyschsoffa II 275.000 kr (utrop 225-250.000 kr)

nr 595 Otte Sköld Mansardvåningen 355.000 kr (utrop 200-250.000 kr)

nr 648 Ragnar Sandberg Lilla Bommen – Göteborg 220.000 kr (utrop 125-150.000 kr)

nr 684 Ragnar Sandberg Roddtur 480.000 kr (utrop 375-400.000 kr)

nr 705 Gösta Adrian-Nilsson Telefonkiosk 590.000 kr (utrop 500-600.000 kr)

nr 785 Gösta Werner Tromsö – Norge 135.000 kr (utrop 60-80.000 kr)

nr 855 Alexander Calder Specs 305.000 kr (utrop 250-300.000 kr)

nr 861 Antoni Clavé Utan titel 160.000 kr (utrop 125-150.000 kr)

Alla slutpriser ovan är angivna inklusive köparprovisionen.

FAKTA Dag 2

Bengt Helins samling, Svenskt måleri & skulptur

Totalt utrop: 20.000.000 kr

Totalt sålt: 22.000.000 kr (inkl köparprovision)

Totalt återrop: 17% i värde

Utländskt måleri & skulptur

Totalt utrop: 7.800.000 kr

Totalt sålt: 4.600.000 kr (inkl köparprovision)

Totalt återrop: 46%

FAKTA Dag 1-2

Totalt utrop: 34.000.000 kr

Totalt sålt: 34.000.000  kr (inkl köparprovision)

Totalt återrop: 22%