STADSAUKTION ett 20-tal föremål från Raoul Wallenberg säljes

by Artnet Scandinavia on 7 oktober, 2012

Post image for STADSAUKTION  ett 20-tal föremål från Raoul Wallenberg säljes

Proveniens Raoul Wallenberg

Stadsauktion säljer i veckan några föremål med den mycket intressanta proveniensen Raoul Wallenberg, ett par magnifika kandelabrar och en spegel med dekorativ barockram. Här finns också ett 20-tal föremål från Raoul Wallenbergs farföräldrars (Gustaf och Annie Wallenberg) hem. Gustaf Wallenberg var precis som sonsonen en framgångsrik diplomat och affärsman.Auktion 4-9 oktober

Kundcenter
Tel: 08-453 67 10

Växel
Tel: 08-453 67 00
stads@auktionsverket.se

Magasin 5, Palermog 21-23
Stockholms Frihamn

Stockholms Auktionsverk