Stockholms Auktionsverk Klassiska auktionen torsdag 4 december kl 10.00 !

by Artnet Scandinavia on 11/20/2014

Post image for Stockholms Auktionsverk  Klassiska auktionen  torsdag 4  december kl  10.00  !

LOUIS VALTAT
Frankrike 1869-1952
Vase de fleurs
Signerad med initialer. Olja på pannå av papp uppfäst på trä, 33,6 x 26 cm.
Utförd omkring 1905
Signed. Oil on board laid down on panel.
PROVENIENS
Samling Greta Garbo, New York.

Tekniska problem
På grund av tekniska problem med vår hemsida är dagens auktion av Klassiska dessvärre försenad. Vi hoppas kunna starta kl 14 annars kommer ny information.

Klassiska:
Jourtelefon för budgivning och skriftliga bud: 0733-406 784
Magasin 5/online: Budgivningen kommer flyttas framåt på de nummer som berörs av avbrottet.
Se katalogen för Klassiska!
Fransk fauvism från Greta Garbos salong, en sensationell upptäckt av ett ryskt mästerverk, Carl Larsson, Anders Zorn och Bruno Liljefors, en byrå med fantasieggande proveniens…. Nu ligger Klassiska katalogen på nätet, fylld med intressanta, unika och spännande konstverk. Se och njut redan nu.Visningen öppnar fredag 21 november och pågår tom söndag 30 november
Auktion 2-4 decemberAnsök om att bli internetkund så kan du vara med och bjuda via din dator under auktionen.
Läs mer här eller kontakta vår kundtjänst på telefon 08-453 67 50 så hjälper de dig.

» Till katalogen

Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274
måndag-fredag kl 9-17
En målning från Greta Garbos salong i New York, en sensationell upptäckt av ett ryskt mästerverk, en blomsterbukett av Chagall, verk av Zorn, Liljefors och Carl Larsson, antikviteter med fantasieggande proveniens, gnistrande juveler och mycket mer bjuder höstens Klassiska på.Visningen öppnar fredag 21 november, men redan nu finns möjlighet till speciella visningar och intervjuer med våra experter. Vi berättar gärna om alla de vackra objekten.Varmt välkommen hit!För mer information kontakta Anna Hamilton, informationschef, på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.seKlassiska på Stockholms Auktionsverk
Visning 21-30 oktober
Auktion 2-4 december

  • 2 december, kl 10, 2014
  • 3 december, kl 13, 2014
  • 4 december, kl 10, 2014

  • 21 november, kl 11–18, 2014
  • 22–23 november, kl 11–17, 2014
  • 24–28 november, kl 11–18, 2014
  • 29–30 november, kl 11–17, 2014

Ändringslista