Stockholms Auktionsverk Nutida Måleri auktion kl 14.00 Nybrogatan 32

by Artnet Scandinavia on 1 maj, 2011

Post image for Stockholms Auktionsverk Nutida Måleri auktion kl 14.00 Nybrogatan 32

1849 D – NILS KÖLARE
1930-2007
Blue square behind stripes
Signerad och daterad N. Kölare 05. Akryl på pannå, 40 x 40 cm.
PROVENIENS: Konstnärens familj
UTSTÄLLD: Nils Kölare new paintings 2004-2005, Galerie Konstruktiv Tendens, Stockholm 2005
Nils Kölare, Konstakademien, Stockholm 2008
Ändring
Bilden i den tryckta katalogen förväxlad, se nr 1848.
The picture in the printed cataloge is wrong, see picture 1848.

Utrop: SEK 18 000-20 000 (EUR 2 050-2 250)

4-5 maj
Nutida + Fotografi

AUKTION
Nybrogatan 32
4 maj 2011 kl 16
5 maj 2011 kl 14
VISNING
Nybrogatan 32
29 april 2011 kl 11-18
30 april 2011 kl 11-16
1 maj 2011 kl 11-16
2-3 maj 2011 kl 11-18
HITTA TILL OSS
KONSTNÄRSREGISTER
ÄNDRINGSLISTA

1123 D – BENNO MOVIN-HERMES
1902-1977
Anders 8 månader
Signerad och daterad Hermes 1937. Gelatinsilverfotografi, 25,5 x 22 cm.
Signed and dated. Gelatin silver print.
UTSTÄLLD
London Salon of Photography, London 1937
Det nya ögat, Stockholm 1939
LITTERATUR
Stockholms Stadsmuseum: Hermes, Stockholm 2000, avbildad sidan 7
Läs mer

Utrop: SEK 6 000-8 000 (EUR 680-900)

Katalog