Stockholms Auktionsverk Nutida Auktion tisdag 22 maj kl 13.00

by Artnet Scandinavia on 05/10/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk Nutida Auktion tisdag 22 maj kl 13.00

Missa inte bland annat John-E Franzéns uttrycksfulla och finstämda porträtt av sonen Sebastian i ishockeymundering,

Visning pågår 15-21 maj

22 maj

Nutida!
Välkommen till visningenmed ett starkt utbud av ledande svensk och internationell konst, fotografi och design.Missa inte bland annat John-E Franzéns uttrycksfulla och finstämda porträtt av sonen Sebastian i ishockeymundering, Ola Billgrens monumentala Skymningstimme, Cecilia Edefalks starka självporträtt och Ernst Billgrens djurvärld.Ett helt kändisgalleri finner vi på avdelningen fotografi med porträtt av bland andra Ingmar Bergman, David Bowie, Mick Jagger, Tina Turner och många fler.Bland modern design erbjuder vi ett brett utbud av det bästa av bland andra Mats Theselius, Jonas Bohlin, Eero Saarinen, Achille Castiglioni och Philippe Starck.Visning 15-21 maj
Tis 15 maj, kl 11–18
Ons 16 maj, kl 11–20
Tor 17 maj, kl 11–17
Fre 18 maj, kl 11–18
Lör-sön 19–20 maj, kl 11–17
Mån 21 maj, kl 11–14Auktion
22 maj kl 13

Bild: Nr 316 John-E Franzén, Sebastian. Signerad och daterad John-Erik Franzén 1978-81. Olja på duk, 156 x 107 cm.

Nutida

  • 22 maj, kl 13, 2012

  • 15 maj, kl 11–18, 2012
  • 16 maj, kl 11–20, 2012
  • 17 maj, kl 11–17, 2012
  • 18 maj, kl 11–18, 2012
  • 19–20 maj, kl 11–17, 2012
  • 21 maj, kl 11–14, 2012

Ändringslista

Tel: 08-453 67 50

Nybrogatan 32, Box 5274
102 46 StockholmÖppettider

måndag-fredag kl 9-17