Stockholms Auktionsverk Nu öppnar visningen av Klassiska! 22-31 maj.

by Artnet Scandinavia on 22 maj, 2015

Post image for Stockholms Auktionsverk Nu öppnar visningen av Klassiska! 22-31 maj.
Nu öppnar visningen av Klassiska!
Klassiska auktionen är utan tvekan den mest spännande vad gäller intressanta provenienser, historiska referenser och fantasieggande berättelser. Varje objekt bär på sin egen historia, många gånger är den flera hundra år lång. Bland mängden fantastiska objekt finns två magnifika gotlandskildringar av Sveriges Gauguin, mystikern Ivan Aguéli. Här finns paret högklassiga gustavianska konsolbord, som av våra experter upptäckts ha tillhört ingen mindre än Johan Tobias Sergel och en ytterst ovanlig kinesisk urverksdriven himmelsglob i koppar och brons från tidigt 1800-tal med mer än 1500 stjärnor ingraverade. Välkommen till Klassiska på Stockholms Auktionsverk och en spännande tidsresa!

Visning 22-31 maj

vardag kl 10-18, helgdag kl 10-16
Lunchguidningar varje dag kl 12.30

Auktion 2-4 juni