Stockholms Auktionsverk Moderna-Nutida Slagauktion: idag 16 november. Start kl 13

by Artnet Scandinavia on 11/13/2022

Post image for Stockholms Auktionsverk Moderna-Nutida Slagauktion: idag 16 november. Start kl 13

Beskrivning

JOAN MIRÓ (Efter) Spanien, 1893-1983 ”Le Sourire aux Ailes flamboyantes”. Signerad med blyerts 368/400. Färglitografi efter Joan Miró, 1954, utgiven av Maeght, Paris. Blad: 34,5 x 45,8 cm Bild: 47,8 x 63,8 cm LITTERATUR Maeght 1705. Har följerätt.

Katalogen är här!

Visning: 9–14 november, Nybrogatan 32, Stockholm

Öppettider: Vardagar kl 11–18, lör–sön kl 11–17

Slagauktion: 15–16 november. Start kl 13, båda dagarna.

Today is the second day of the Modern & Contemporary sale at Stockholms Auktionsverk Fine Art.

Today’s sale order:

421–548 Swedish art
549–593 International art
594–639A Prints

Welcome to participate in the auction!

The auction is a traditional hammer auction with open absentee bidding. Up until the auction starts at 13.00 CET Wednesday the 16th of November, you can place online absentee bids at Auctionet. When the auction has started you can bid live online at Auctionet.com, bid through telephone, or bid in the auction room at Nybrogatan 32, Stockholm.

Välkommen till höstens Moderna & Nutida auktion! Här samsas den främsta konsten och konsthantverket från modernismens genombrott till nutid.

Vi har återigen fått förtroendet att sälja en betydande sjömansmålning av Gösta Adrian-Nilsson, utförd i Paris år 1921, när hans syntetiska kubism blommade ut för fullt. Målningen ”Sjömän”, med utropet 3 500 000 – 4 000 000 kr, får ses som auktionens clou.

Auktionen innehåller också en stor och spännande möbelavdelning med tonvikt på Sverige och Skandinavien. Från Firma Svenskt Tenn finner vi möbler formgivna av Josef Frank men även möbler, speglar och övriga produkter formgivna och tillverkade vid tiden runt 1930 av Uno Åhrén och Björn Trägård.