Stockholms Auktionsverk Moderna & Nutida – katalog online ,auktion 16-17 nov

by Artnet Scandinavia on 11/04/2021

Post image for Stockholms Auktionsverk Moderna & Nutida – katalog online ,auktion 16-17 nov
Moderna & Nutida – katalog online!
Slagauktion 16-17 novemberHjärtligt välkommen till höstens Moderna & Nutida auktion på Nybrogatan 32. Auktionen innehåller ett brett urval av moderna designklassiker från 1900- och 2000-talet, där bl.a. Edvin Öhrströms ikoniska arielvas Flickan och Dockan från 1939 och Eva Hilds organiska skulptur från 2006 utmärker sig.Vi välkomnar dig också att botanisera bland vackra möbler och belysningsföremål, samt en ovanligt fin samling mattor från Märta Måås-Fjetterström.

Konstavdelningen inrymmer en stor avdelning med internationell grafik av hög kvalitet från konstnärer såsom Pablo Picasso, Tom Wesselman, Christo och Roy Lichtenstein, samt ett unikt verk av Keith Haring. Den svenska avdelningen inrymmer framstående verk av de svenska modernisterna och koloristerna, samt en samling modern konst med proveniens kulturprofilen Arne Söderström.

Missa heller inte den unika cigarrhumidoren från Partágas i Cuba, signerad av ingen mindre än Fidel Castro.

Visning 10 – 15 november
Måndag – fredag, 11-18
Lördag – söndag, 11-17

Vid frågor, varmt välkommen att kontakta våra specialister:

Ulrika Ruding
Konsthantverk
08-453 67 57
ulrika.ruding@auktionsverket.se

Victoria Svederberg
Konst
08 453 67 56
victoria.svederberg@auktionsverket.se