Stockholms Auktionsverk Klassiska kvalitetsauktionen 24-27 maj idag kl 10.00

by Artnet Scandinavia on 17 maj, 2011

Post image for Stockholms Auktionsverk Klassiska kvalitetsauktionen 24-27 maj idag kl 10.00

24-27 maj
Klassiska
Katalog

AUKTION
Nybrogatan 32
24 maj 2011 kl 12
25 maj 2011 kl 12
26 maj 2011 kl 12
27 maj 2011 kl 10
VISNING
Nybrogatan 32
17-20 maj 2011 kl 11-18
21-22 maj 2011 kl 11-16
HITTA TILL OSS
KONSTNÄRSREGISTER
ÄNDRINGSLISTA

3068 – DOSA, 18 k guld, Schweiz 1800-tal, oval, locket med polykrom emaljmålning med antikiserande motiv, indelade fält med guillocherad gul emalj, kantdekor av girlander i polykrom emalj, 5,5×4 cm, höjd 2,5 cm, vikt 61 g; smärre emaljskador
PROVENIENS: Jan Westas samling, Äppelbo
Läs mer

Utrop: SEK 20 000-25 000 (EUR 2 250-2 800)

24-27 maj
Klassiska
Katalog

Välkommen på visning av Klassiska – auktionen med konst och antikviteter av högsta kvalitet.
Läs mer om auktionen
Se inslaget på www.abcnytt.se

17-22 maj
tis-fre kl 11-18
lör-sön kl 11-16

OBS! Kvällsöppet på torsdag 19 maj till kl 20.
Niclas Forsman håller föredrag om Zorns Kärleksnymf på torsdag 19 maj kl 18.30

AB STOCKHOLMS AUKTIONSVERK

NYBROGATAN 32
Box 5274, 102 46 Stockholm.
tel 08-453 67 50, fax 08-24 24 07
e-post: info@auktionsverket.se
Öppet måndag-fredag kl 9-17

Hitta till Nybrogatan 32, Stockholm
Se karta (länk till Eniro)

MAGASIN 5, FRIHAMNEN
Box 5274, 102 46 Stockholm.
tel 08-453 67 00, fax 08-10 28 45

Hitta till Stadsauktion, Magasin 5
Se karta (länk till Eniro)