Stockholms Auktionsverk Auktionens första dag långa budgivningar och höga priser

by Artnet Scandinavia on 12/05/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk  Auktionens första dag  långa budgivningar och höga priser
Kunnig publik köper praktfullt och kungligt
Klassiska dag 1
Möbler & konsthantverk, mattor, silver, smycken & klockor, glas och keramik, Kuriosakabinettet
Proveniensen är viktigare än någonsin. Föremål där historia och bakgrund är dokumenterad får höga slutpriser. Är proveniensen kunglig är det ännu bättre. Även praktföremål i bra kondition är mycket eftertraktade just nu.
Klassiska auktionens första dag bjöd på långa budgivningar och höga priser. Snabbt utkristalliserade sig några tydliga trender. Helt klart är att publiken är mycket kunnig och vet vad den vill ha; praktfullt och kungligt!Avdelningen inleddes med en vacker sengustaviansk spegellampett av Pehr Ljung. Den ropades snabbt upp från 30.000 kr till 104.000 kr (nr 1501). Vitrinskåpet, märkt med Stockholms hallstämpel och med den intressanta proveniensen prinsessan Sophia Albertina såldes kort därefter för 98.000 kr (nr 1522, utrop 40-50.000 kr). Två par magnifika sengustavianska baljfåtöljer av Ephraim Ståhl mer än dubblade sina utrop med slutpriset 196.000 kr per par (nr 1534, 1535, utrop 80-100.000 kr paret). Christian Linning är mästaren bakom den högklassiga rokokobyrån med proveniens familjen De Geer på Stora Wäsby. Den såldes för 245.000 kr (nr 1549, utrop 200-250.000 kr).Kunglig proveniens av bästa sort följer med de s.k. termerna, ett intressant dekorelement. Dessa pelare, krönta av draperade karyatider i skulpterad trä har ingått i inredningen på Haga slott, närmare bestämt i Gustav IV Adolfs son, kronprinsens av Wasa sovrum. Dessa köptes för 98.000 kr (nr 1603, 80-100.000 kr).Praktfulla är kandelabrarna i empire signerade av den franske mästaren Claude-Francois Rabiat. Många ville vara med och bjuda på de 82 cm höga pjäserna i polerad, matterad brännförgylld och mörkpatinerad brons med segergudinnan Viktoria uppbärande ljusarmarna och slutpriset blev 282.000 kr (nr 1650, utrop 150-175.000 kr).

På silveravdelningen vill vi särskilt nämna de vackra rokokoljusstakarna av Carl Fahlberg från 1768 sålda för 147.000 kr (nr 1814, utrop 100-125.000 kr) och en ring med en blå safir på 5,30 ct såld för 196.000 kr (nr 1855, utrop 160-180.000 kr).

Avdelningen Kuriosakabinettet bjöd på en väl blandad kompott av intressanta föremål från när och fjärran och olika decennier. Kopparföremål brukar inte säljas på kvalitetsauktionerna men finns det en kunglig proveniens blir läget ett annat. En syltkittel i koppar, märkt med Karl XIII:s C-monogram under kunglig krona och Haga 1816 ropades upp från det blygsamma utropet 8.000 kr till 44.000 kr (nr 2008). En mycket charmig regentlängd tillskriven Ulrika Pasch med 14 porträtt från Gustav Vasa till Adolf Fredrik var eftertraktad och slutpriset blev här 257.000 kr (nr 2010, utrop 150-175.000 kr). Ett uzbekistanskt semiantikt broderi överraskade, det gick från 10.000 kr till slutpriset 196.000 kr (nr 2118).

De 35 numren ur den unika Brinkmanska samlingen såldes alla utan ett enda återrop (nr 2140-2175) och auktionen avslutades med den kungliga älskarinnan och firade skådespelerskan Emelie Högquists (1812-46) souveniralbum som fick slutpriset 86.000 kr (nr 2176, utrop 25-30.000 kr).

FAKTA
Totalt dag 1
Totaltutrop: 17,4 miljoner kr
Totalt sålt: 14,2 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)