Stockholms Auktionsverk Kartor, Böcker & Handskrifter samt Grafik 14-15 dec kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 10 december, 2011

Post image for Stockholms Auktionsverk Kartor, Böcker & Handskrifter samt Grafik 14-15 dec kl 12.00
Kartor, Böcker & Handskrifter
De drygt 500 numren innehåller allt från en vacker inkunabel tryckt i Venedig 1472 till Ingmar Bergmans handskrivna instruktioner till sin hushållerska. Här finns en komplett upplaga av den välkända tyska konsttidskriften PAN, som kom ut 1895-1900 med originalgrafik av bl a Toulouse-Lautrec, Käthe Kollwitz, Edvard Munch och Rodin.
Av speciellt intresse denna gång är den mycket fina samling kartor från familjen von Celsing på Biby. Den gedigna kartsamlingen från 1700-talet uppvisar en stor bredd, med allt från världsatlaser till kartor över Norden.
Det som gör beståndet extra intressant att botanisera i, är det fantastiska skicket. Den övervägande delen av kartorna i samlingen är i mycket god kondition, ofta med oskurna marginaler och fräsch kolorit, många ser ut att komma direkt från dåtidens karthandel!
För mer information
kontakta informationschef Anna Hamiltonanna.hamilton@auktionsverket.se eller ansvariga experter:
Katharina Fahlstedt 08-453 67 49, katharina.fahlstedt@auktionsverket.se eller
Hans Larsson 08-453 67 47, hans.larsson@auktionsverket.se
Auktionens ca 300 nummer innehåller grafik från Rembrandt till Damien Hirst, här finns något för alla smaker och alla plånböcker.Alla de stora 1900-talskonstnärerna är representerade. Exempelvis finns här Fernand Légers första färglitografi från 1927, den på auktion sällan förekommande Le Vase från 1927 samt det vackra porträttet Le Corsage à Carreaux av Picasso från 1949. Här finns också flera klassiker av Andy Warhol, bland andra Marily, Flowers, Mao Tse-Tung och katalogomslaget Bröderna Marx.För mer information
kontakta informationschef Anna Hamiltonanna.hamilton@auktionsverket.se eller ansvarig expert:
Fredrik Fellbom 08-453 67 59, fredrik.fellbom@auktionsverket.se
Grafik
Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274

måndag-fredag kl 9-17