Idag öppnar vårens Klassiska på Stockholms Auktionsverk
Vårens klassiska på Stockholms Auktionsverk bjuder på mästerlig konst, klassiskt konsthantverk, vackra mattor, silver och utsökta smycken.
Varmt välkomna till Nybrogatan 32.
Visning: 5-11 juni
Öppet: mån-fre 11-18, lör-sön 11-17
Nationaldagen: 11-17
Auktion: 12 juni kl 13.00
Missa inte våra lunchvisningar!
8 juni
13.00-13.30 ”Från slott & herresäten – möbler med proveniens” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Friluftsmåleriets genombrott på 1800-talet” med specialist Victoria Svederberg Bojsen
9 juni
13.00-13.30 ”Karl Asplunds miniatyrsamling” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Konstavdelningens höjdpunkter” med specialist Pierre Olbers Saint Bellies
För ytterligare information vänligen kontakta:
Konst
Pierre Olbers Saint Bellies pierre.olbers@auktionsverket.se
Konsthantverk
Markus Anderzon markus.anderzon@auktionsverket.se
Varmt välkommen till Nybrogatan 32.