Stockholms Auktionsverk Klassiska Auktion idag 12 juni start kl 13.00

by Artnet Scandinavia on 06/11/2019

Post image for Stockholms Auktionsverk Klassiska  Auktion idag  12 juni start kl 13.00
Jens Juel, Barn med sin barnepige, utrop: 200 000-250 000 SEK
Byrå, rokoko, av J.J. Eisenbletter, utrop: 75 000-100 000 SEK
Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna F.L. Rung, utrop: 40 000-50 000 SEK

Fine Art

Klassiska + Asiatiska
5-11 juni
 12-13 juni
Till Klassiska
Till Asiatiska

Böcker, Kartor & Handskrifter
Visning 5-13 juni
 14 juni

fineart@auktionsverket.se

Idag öppnar vårens Klassiska på Stockholms Auktionsverk

Vårens klassiska på Stockholms Auktionsverk bjuder på mästerlig konst, klassiskt konsthantverk, vackra mattor, silver och utsökta smycken.

Varmt välkomna till Nybrogatan 32.
Visning: 5-11 juni
Öppet: mån-fre 11-18, lör-sön 11-17
Nationaldagen: 11-17

Auktion: 12 juni kl 13.00

Missa inte våra lunchvisningar!
8 juni
13.00-13.30 ”Från slott & herresäten – möbler med proveniens” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Friluftsmåleriets genombrott på 1800-talet” med specialist Victoria Svederberg Bojsen
9 juni
13.00-13.30 ”Karl Asplunds miniatyrsamling” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Konstavdelningens höjdpunkter” med specialist Pierre Olbers Saint Bellies

För ytterligare information vänligen kontakta:

Konst
Pierre Olbers Saint Bellies pierre.olbers@auktionsverket.se

Konsthantverk
Markus Anderzon markus.anderzon@auktionsverket.se

Varmt välkommen till Nybrogatan 32.