Stockholms Auktionsverk Klassiska Auktion idag 12 juni start kl 13.00

by Artnet Scandinavia on 11 juni, 2019

Post image for Stockholms Auktionsverk Klassiska  Auktion idag  12 juni start kl 13.00
Jens Juel, Barn med sin barnepige, utrop: 200 000-250 000 SEK
Byrå, rokoko, av J.J. Eisenbletter, utrop: 75 000-100 000 SEK
Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna F.L. Rung, utrop: 40 000-50 000 SEK

Fine Art

Klassiska + Asiatiska
5-11 juni
 12-13 juni
Till Klassiska
Till Asiatiska

Böcker, Kartor & Handskrifter
Visning 5-13 juni
 14 juni

fineart@auktionsverket.se

Idag öppnar vårens Klassiska på Stockholms Auktionsverk

Vårens klassiska på Stockholms Auktionsverk bjuder på mästerlig konst, klassiskt konsthantverk, vackra mattor, silver och utsökta smycken.

Varmt välkomna till Nybrogatan 32.
Visning: 5-11 juni
Öppet: mån-fre 11-18, lör-sön 11-17
Nationaldagen: 11-17

Auktion: 12 juni kl 13.00

Missa inte våra lunchvisningar!
8 juni
13.00-13.30 ”Från slott & herresäten – möbler med proveniens” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Friluftsmåleriets genombrott på 1800-talet” med specialist Victoria Svederberg Bojsen
9 juni
13.00-13.30 ”Karl Asplunds miniatyrsamling” med specialist Markus Anderzon
15.00-15.30 ”Konstavdelningens höjdpunkter” med specialist Pierre Olbers Saint Bellies

För ytterligare information vänligen kontakta:

Konst
Pierre Olbers Saint Bellies pierre.olbers@auktionsverket.se

Konsthantverk
Markus Anderzon markus.anderzon@auktionsverket.se

Varmt välkommen till Nybrogatan 32.