Stockholms Auktionsverk Höga priser på antikviteter, marknaden stark !

by Artnet Scandinavia on 14 juni, 2012

Post image for Stockholms Auktionsverk  Höga priser på antikviteter, marknaden stark !
Höga priser på antikviteter
Över en halv miljon kronor betalades för salongsbordet från 1830-talets Berlin och 920.000 kr för de så kallade adelswärdska byråarna. Det visade sig tydligt på dagens auktion att marknaden för antikviteter för närvarande är mycket stark. Den höga kvaliteten på föremålen samt de många fina och intressanta provenienserna bidrog naturligtvis också till dagens höga priser.’Auktionen inleddes med ett par högklassiga sengustavianska baljfåtöljer signerade Ephraim Ståhl. De ropades upp från utropet 60.000 kr till slutpriset 196.000 kr (nr 1001). Det magnifika salongsbordet tillskrivet Königlische Porzellan Manufactur, Berlin 1830-tal, slutade på 563.000 kr (nr 1032, utrop 100-125.000 kr) efter en lång och intensiv telefonbudgivning.
Kunglig proveniens var ett återkommande tema denna Klassiska. Ett par ståtliga kandelabrar i brännförgylld brons, parisarbeten i empire, bar prins Oskar Fredriks, sedermera kung Oskar II, ägarmärke. De ropades upp till 294.000 kr (nr 1105, utrop 80-90.000 kr). Ytterligare ett föremål med kunglig proveniens var nummer 1192, en barockspegel fanerad med sköldpadd från omkring 1640, som tillhört kung Karl XV. Den ropade upp från utropet 50.000 kr till 147.000 kr (nr 1192). Intressant proveniens hade även paret högklassiga gustavianska byråar, de så kallade adelswärdska byråarna, av Nils Petter Stenström. Här blev slutpriset 920.000 kr (nr 1121, utrop 800.000-1.000.000 kr).
På avdelningen silver rönte ett ostämplat bordsaltare från 1800-talets Tyskland eller Österrike mycket stor uppmärksamhet och ropades upp till 135.000 kr (nr 1216, utrop 30-40.000 kr).Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1009 Stolar, 6 st gustavianska, Jacob Malmsten, 86.000 kr (utrop 50-60.000 kr)
Nr 1041 Byrå, stockholmsarbete i rokoko, Lorentz Nordin, 107.000 kr (utrop 40-50.000 kr)
Nr 1118 Ljuskrona, omkr 1800, Tyskland, 184.000 kr (utrop 75-100.000 kr)
Nr 1148 Torchèrer, ett par, högklassiga gustavianska, 135.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 1174 Fåtöljer, 4 st, högklassiga stockholmsarbeten i rokoko, 245.000 kr (200-250.000 kr)
Nr 1185 Stolar, 12 st gustavianska stockholmsarbeten 270.000 kr (utrop 125-150.000 kr)
Nr 1256 Dryckeskanna, silver, A. Wirgman, Göteborg 1715, 86.000 kr (utrop 50-60.000 kr)
Nr 1281 Ljusstakar, 1 par, W. Smedberg, Karlstad 1795, 130.000 kr (utrop 80-90.000 kr)
Nr 1326 Collier, platina, Frankrike 1920-30-tal, 98.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 1537 Matta, Kina, semiantik, 98.000 kr (utrop 25-30.000 kr)

FAKTA Dag 1
Totalt utrop: 16 miljoner kr
Totalt sålt: 15 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)