Stockholms Auktionsverk Helsingfors Modern Art & Design – Auktion 23 april

by Artnet Scandinavia on 03/22/2018

Post image for Stockholms Auktionsverk Helsingfors Modern Art & Design – Auktion 23 april

Contemporary
Visning 16 april, kl 10, 2018 AUKTION 23 APRIL

Modern Art & Design – Auktion 23 april

Stockholms Auktionsverk presenterar vårens Modern Art & Design auktion 18 – 23 april på Södra kajen 14 i Helsingfors. Till auktionens höjdpunkter hör Reidar Särestöniemis sensationella verk ”Självporträtt med lokatt” samt Timo Sarpanevas lansetter ”Tystnadens form” och ”Lansett II”. Enastående konstföremål av Paavo Tynell, Tapio Wirkkala, Alvar Aalto, Rafael Wardi, Björn Weckström, Lisa Johansson-Pape och många fler är även representerade i vårens moderna auktion.

Visning 18 – 23 april
Södra kajen 14, Helsingfors
Vardagar kl. 11 – 18, lö – sö kl. 11 – 16
+358 9 3542 6700
info.helsinki@auktionsverket.com
Auktion online 23 april

Visning Södra Kajen 14 HELSINGFORS
Till katalog och budgivning

Auktionsnr
534957

Beskrivning

RAFAEL WARDI (1928-): ”Interiör”
Signerad, olja på duk 86×120 cm.

Utställning: Helsingfors Konsthall: Rafael Wardi, årets konstnär 1984 nr. 78, avbildad på sid 81.

Kategorier
Konst, Modernt måleri

Visas och avhämtas
Södra kajen 14, Helsingfors