Stockholms Auktionsverk Fashion & Design Week 4-8 februari 2019

by Artnet Scandinavia on 02/01/2019

Post image for Stockholms Auktionsverk  Fashion & Design Week 4-8 februari 2019

Stockholm Fashion & Design Week 4-8 februari 2019 – Nybrogatan 32 sjuder av liv!

Stockholms Auktionsverk hyllar modet och slår stolt upp portarna som mötesplats under Fashion Week.

Från måndagen den 4:e februari är vi officiell arena för visningar och andra evenemang i modets tjänst. I år är denna vecka extra dynamisk då den sammanfaller med Stockholm Design Week.

Vi presenterar därför ett späckat program – välkomna in!

Utställning – Dawid

Från måndagen den 4 februari visas på vårt övre plan en separatutställning med fotokonstverk av svenske konstnären Dawid (Björn Dawidsson f.1949). Dawid har med sitt konceptuella förhållningssätt och renodlade bildspråk en särställning i samtidskonsten.

Utställningen avslutas fredagen den 8 februari med ”AW med Dawid” i närvaro av konstnären.
Vinbar. Tid: kl 18.30.
Anmälan till AW: fineart@auktionsverket.se

Utställning – ”Ögats slitage”

”Det ska tåla ögats slitage” sa Sven Lundh, framliden vd för möbelproducenten Källemo, apropå vad god formgivning bör vara.

Sedan 1600-talet har Stockholms Auktionsverk sålt konst som överlevt ögats slitage och det känns därför helt naturligt att nu presentera en utställning under denna devis i ett samarbete med Källemo. Ikoniska verk från flera av Sveriges mest framstående designers visas i samspel med ”riktiga” antikviteter. Bland formgivarna märks Jonas Bohlin, Anna Kraitz, Marie-Louise Ekman och John Kandell. Öppnar 7:e februari.

Flygel för Gummifabriken

Under Stockholm Design Week förhandsvisas en helt unik flygel ritad av formgivaren Mats Theselius.

”Flygel för Gummifabriken” är ett skönljudande mästerverk i läder, metall och trä – från torsdag morgon placerad i vår vackra foajé. Öppnar 7 februari.

Lunchsamtal med Li Pamp

Torsdagen den 7:e februari kl 12.00 välkomnar Li Pamp till ett lunchsamtal med formgivaren Mats Theselius som berättar om ”Flygel för Gummifabriken” Kanske provspelar Mats också flygeln vid detta tillfälle… Öppet för alla. Ingen anmälan krävs.

Fredagen den 8:e februari kl 12.00 gästas Li Pamp av formgivaren Anna Kraitz, representerad i utställningen ”Ögats slitage”.

Det blir ett samtal om kreativitet, formgivning och livet självt. Öppet för alla. Ingen anmälan krävs.